Сен Пјер (Реинион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сен Пјер
Saint Pierre
потпрефектура и општина
Поглед на Сен Пјер со пристаништето
Поглед на Сен Пјер со пристаништето
Грб на Сен Пјер
Гесло: Fortis fortuna fortior
(од лат. „Смелоста е посилна од судбината“)
ЗемјаФранција
Прекуморски регион и департманРеинион
ОкругСен Пјер
КантонСен Пјер-1, 2 и 3
Општ. заедницаСолидарни градови
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Мишел Фонтен[1]
Површина195,99 км2 (3,706 ми2)
Население (2019)284.982
 • Густина8,9/км2 (23/ми2)
INSEE/Пошт. бр.97416 / 97410
Надм. висина0 м
(прос. 19 м)
Мреж. местоsaintpierre.re
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сен Пјер (француски: Saint-Pierre, креолски: Sin-Pyè) — трета по големина општина во францускиот прекуморски департман и регион Реинион. Се наоѓа на југозападната страна на островот, и служи како седиште/главен град на Француските Јужни и Антарктички Земји. Градот се нараснал околу пристаништето изградено од 1854 до 1882 г. кое имало улога во трговијата помеѓу Азија и Европа. Денес има 400 места за риболов и разонодни пловила, а највеќето стопански сообраќај е преместен на север во Ле Пор.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Сен Пјер е на почетокот од единстевниот главен пат на островот (наречен N3). Одовде тој води во Ле Тампон, висорамнината Кафр и селото Бур Мира. Од ова место релативно лесно се стасува до Питон де ла Фурнез како почетна точка за многу екскурзии.

Клима[уреди | уреди извор]

Сен Пјер се одликува со врела степска клима (класа: BSh), додека селото Лињ Паради и населбата Равин де Кабри во југоисточниот дел на општината имаат тропска саванска клима (класа: Aw). Просечната годишна температура во Сен Пјер (центарот) е 24,1 °C. Просечните годишни врнежи изнесуваат 672,1 мм, при што февруари е најврнежлив. Температурите во просек се највисоки во јануари (27,3 °C) и најниски во јули (20,9 °C).

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Аеродромот „Пјерефонд“ е сместен на 5,5 км од градот. Го носи IATA-кодот ZSE.

Сместување[уреди | уреди извор]

Во Сен Пјер нема поголеми хотели. Посетителите се сместуваат во пансиони во мали објекти како преуредени креолски куќи и вили.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les maires“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 2 декември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]