Сен Пол (Реинион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сен Пол
Saint-Paul
потпрефектура и општина
Поглед на градот и заливот
Поглед на градот и заливот
Грб на Сен Пол
ЗемјаФранција
Прекуморски регион и департманРеинион
ОкругСен Пол
Кантон3 кантони
Општ. заедницаТериторија Западен Брег
Управа
 • Градоначалник (2014-2020) Жозеф Синимале (СНД)
Површина1241,28 км2 (9,316 ми2)
Население (2016)2105.482
 • Густина4,4/км2 (11/ми2)
INSEE/Пошт. бр.97415 / 97460
Надм. висина0 м
(прос. 4 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сен Пол (француски: Saint-Paul) — втор по големина град и општина во францускиот прекуморски департман Реинион.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот е сместен на западниот брег на островот Реинион, југоисточна Африка. Неговата се граничи со општините Силао, Ле Пор, Ла Посесјон и Троа Басен.

Има најголема општинска територија на островот. Зазема дел од циркот Мафат, чиј највисок дел е близу врвот Голем Морн на надморска висина од 2.990 м. На таа територија е и врвот Голем Бенар, со висина од 2.898 м.

Околу градот се протегаат шуми и савана.

Клима[уреди | уреди извор]

Сент Пол, заедно со Порт се најтоплите места на островот. Има тропска сува клима. Има само 40 врнежливи денови во годината и затоа оскудува за вода. Градот нема многу воздушни струења бидејќи лежи на заветрен брег.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]