Ле Тампон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ле Тампон
Le Tampon
општина
Црквата во Ле Тампон
Црквата во Ле Тампон
ЗемјаФранција
Прекуморски регион и департманРеинион
ОкругСен Пјер
Кантон2
Општ. заедницаЈужна
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Андре Тјен А Кон[1]
Површина1165,43 км2 (6,387 ми2)
Население (2019)279.824
 • Густина4,8/км2 (12/ми2)
INSEE/Пошт. бр.97422 / 97430
Надм. висина287 м
(прос. 546 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ле Тампон (француски: Le Tampon) — четврта по големина општина во францускиот прекуморски департман и регион Реинион. Се наоѓа во јужно-средишниот дел на островот Реинион, во соседство на Сен Пјер.

На почетокот на XX век градот бил седиште на убиецот и волшебник Ситаран.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Ле Тампон има океанска клима (класа Cfb). Просечната годишна температура изнесува 13,8 °C. Просечните годишни врнежи изнесуваат 2.020,2 мм, при што февруари е најврнежливиот месец. Најтопло е во февруари (17,3 °C), а најстудено во јули (10,3 °C).

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±% год.
1961 24.335—    
1967 31.378+4.33%
1974 36.107+2.03%
1982 40.545+1.46%
1990 47.593+2.02%
1999 60.323+2.67%
2007 70.539+1.97%
2012 75.631+1.40%
2017 78.629+0.78%
Извор: SPLAF[3] и INSEE (1967-2017)[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les maires“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 2 декември 2020.
  2. Iledelareunion.net: Ситаран Архивирано на 15 декември 2010 г. (француски)
  3. SPLAF (la Population et les Limites Administratives de la France). „Agglomérations et villes de la Réunion“ [Towns and cities of Reunion Island]. Посетено на 23 февруари 2021.
  4. Population en historique depuis 1968, INSEE

Надворешни врски[уреди | уреди извор]