Клаудио Каниџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клаудио Каниџа
Каниџа со Аталанта во 1999 година.
Лични податоци
Полно име клаудио Паул Каниџа
Роден на 9 јануари 1967(1967-01-09)(57 г.)
Роден во Хендерсон, Буенос Аирес, Аргентина
Висина 1.75 m
Позиција напаѓач / средина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985–1988 Ривер Плата 53 (8)
1988–1989 Хелас Верона 21 (3)
1989–1992 Аталанта 85 (26)
1992–1994 Рома 15 (4)
1994–1995 Бенфика 23 (8)
1995–1998 Бока Хуниорс 74 (32)
1999–2000 Аталанта 17 (1)
2000–2001 Данди Јунајтед 21 (7)
2001–2003 Глезгов Ренџерс 50 (12)
2003–2004 Катар 15 (5)
2012 Вембли 0 (0)
Вкупно 360 (107)
Репрезентација
1987–2002 Аргентина 50 (16)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Claudio Паул Каниџа (шпански изговор: [ˈklauðjo kaˈnixja, kaˈniʝa]; италијански изговор: [kaˈniddʒa]; роден на 9 јануари 1967 година) — пензиониран аргентински фудбалер кој играл на позицијата напаѓач или крило. Каниџа има одиграно 50 натпревари за репрезентацијата на Аргентина.[1] Тој бил дел од три Светски Првенства, и бил член на двата сопернички клубови Ривер Плата и Бока Јуниорс. Брз и физички силен напаѓач, со добра техника,[2]  Каниџа бил познат по неговата брзина како играч и се натпреварувал во атлетика пред неговата фудбалска кариера, - земајќи учество на спортски турнири на регионално ниво, трчање на 100 метри.Во прилог на неговата способност да постигнува голови постојано, тој исто така бил подеднакво способен за играње надвор од напаѓачката линија, при што создавал можности за другите соиграчи, и често бил распореден како плејмејкер или креативен напаѓач.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. rsssf: Argentina record international footballers
  2. Matteo Dotto. „Caniggia, Claudio Paul“ (италијански). Treccani: Enciclopedia dello Sport. Посетено на 3 June 2015.