Бајмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајмар
Предградие
Поглед од Гоиорд на Бајмар
Поглед од Гоиорд на Бајмар
Прекар(и): Бајмар
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
ОпштинаАмстердам
НаселбаАмстердам Југоисток
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.020
Метро линии50, 53, 54

Бајмар [bɛilmər] е една од населбите, кои ja формираат Амстердам Југоисточната околија во Амстердам, Холандија. За многу луѓе, назначувањето Бајмар се користи за Амстердам Југоисток и Димен Југ како вид на говор. Други населби во Амстердам Југоисток се Хаспердам, Булевајк, Фенсрполдер и Дримонд.

Соседството Бајмар, кој денес има речиси 100.000 луѓе од над 150 националности, е дизајниран како еден голем проект. Оригиналната населба е дизајнирана како серија на речиси идентични високи згради поставени во шестаголна мрежа. Становите биле со цел да се привлече една приградска сет, како вид на домување. Зградите имаат неколку одлики кои се разликуваат од традиционалните холандски, и тие се високи згради, со тубуларни пешачки патеки кои се поврзани со становите и гаражите. Блоковите се одделени од големи зелени површини засадени со трева и дрвја. Секој апартман има своја гаража каде што може да се паркираат автомобили.

Бајмер е дизајниран на две нивоа на сообраќај. Автомобили се возат на највисоко ниво, кои се движат над пешачките улици на пониско ниво и велосипедски патеки. Оваа поделба на брзо и бавно во сообраќајот, е погодна за безбедноста во сообраќајот. Сепак, во последниве години, патиштата уште еднаш се израмнети со земја, па затоа пешаците, велосипедите и автомобили патуваат заедно едни со други. Ова е потег за да се намали влијанието на "уличните крадци" во Бајмар.

Поради периферна положба на Бајмар, во однос на центарот на градот, беше одлучено дека метро линии ќе бидат изградени за поврзување на Бајмар со други населби. Оустлајн на (исток линија, се состои од две линии, нумерирани како 53 и 54) го поврзува Бајмар на Централната станица во Амстердам, додека Рибглајн го поврзува со пристанишната област на Слотердајк.

Бајмар во невоља[уреди | уреди извор]

Високи згради во Бајмар. Црвените станови сè уште стојат, а сивате се срушена. Иконата на авионот ја означува локацијата на 1.862 несреќата на Ел Ал лет.

До неодамна, Бајмар се бореше со многу семејства од средната класа. Суринам по прогласувањето на независноста во 1975 година, многу од нејзините жители се преселиле во Холандија. Владата донела одлука на значителен број на овие имигранти да им додели социјални станови во Бајмар.

Соседството порано имало релативно висока стапка на криминал, но таа е намалена драстично во последните неколку години. Бројот на регистрирани поплаки до полицијата се намалил од 20.000 во 1995 година (од кои 2.000 биле грабежи) 8.000 (од кои 600 биле грабежи) во 2005 година.

Бајмар отсекогаш бил дом на многу различни етнички групи на население. Во текот на годините, побарувањата за зголемувањето на социјалната сегрегација или гетоизација биле одбиена од страна на локалната власт.

Урбана обнова[уреди | уреди извор]

После авионскиот лет на Ел Ал Флај, кој се урнал над две згради во Бајмар во 1992 година, инцидент познат како Бајмеррамп (холандски„ Бајмер катастрофи"), било одлучено дека на населбата и се потребни некои понатамошни промени. Во последниве години, многу од високите згради се реновирани или урнати. Поскапил „нискиот пораст“ на домување, со цел да се привлечат повеќе среднорочни и жителите со високи приходи. Ова резултирало со значително намалување на криминалот и побалансиран социо-економски состав, додека во исто време, одржување на етничката разновидност на подрачјето. Во последно време, студентите го откриле Бајмар како прифатливо место за живеење во споредба со центарот на градот каде што просторот е ограничен, а трошоците на живот се високи.

Зелениот и Малиот - Кратберг комплекс после авионската несреќа на Ел Ал Летот 1862

Настани и знаменитости[уреди | уреди извор]

Амстердам Југоисток е домаќин на фудбалската арената на фудбалскиот клуб Ајакс од Амстердам, кој е домаќин на фудбалски натпревари и музички концерти, мултиплекс кино ( Патхе) Pathe арена со 14 екрани, Хајникен Музичкатата сала (Heineken Music Hall) како и музика и театри, кој се наоѓа во областа на деловен парк во Амстердам Југоисток ( Zuidoost ), западно од Бајмар. Овој комплекс нарелен Стрип, најчесто е домаќин на концерти, со многу мал број на барови и нема ноќни клубови. Тој не е во можност да се натпреваруваат со центарот на градот Амстердам, особено за викендите.

Бајмар може да се пофали на најголемиот трговски центар во Амстердам, на ("Amsterdamse Poort), иако центарот на градот Амстердам останува најголемата шопинг област. Заедно со трговските центар, "Антон де Ком Plein" (плоштад) е завршен, и тие се сместени во културениот центар и околијата во административни простории ( "stadsdeelkantoor").

На 74.000 квадратни метри мешовита употреба GETZ Забавениот центар се планира отврање на булеварот арена, вклучувајќи мало угостителството, во слободното време неколку видови на забава, хотел и кластер за култура и друго.

Годишниот Квакое ( Kwakoe) фестивал трае шест-викенди, и претставува слободен, мултикултурен фестивал во текот на летото, со Суринамска, Антилска и африканска храна, музика и други настани.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Канонот на Амстердам[уреди | уреди извор]

  • Бајмар е прозорец 46 од канонот на Амстердам

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 52°19′N 4°58′E / 52.317° СГШ; 4.967° ИГД / 52.317; 4.967

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]