Ернст Хапел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хапел во комеморативен транспарент
Фудбалската репрезентација на Австрија во 1958 година со следните играчи – од лево кон десно, стоејќи; Валтер Хорак, Ернст Хапел, Карл Колер, Алфред Кернер, Пол Хала, Валтер Шлегер ; стуткани: Хелмут Сенекович, Герхард Ханапи, Рудолф Шанвалд, Франц Свобода и Јохан Бузек.

Ернст Франц Херман Хапел (29 ноември 1925 - 14 ноември 1992 година) бил австриски фудбалер и менаџер.

Хапел се смета за еден од најголемите менаџери на сите времиња,[1][2][3] освојувајќи ги титулите во лигата и домашниот куп во Холандија, Белгија, Западна Германија и Австрија. Хапел го освоил Европскиот куп двапати, во 1970 година со Феенорд и 1983 година со Хамбургер, успеак со Клуб Бриж да дојде до вицешампионот на Европскиот куп во 1978 година и освои второпласиран медал со Холандија на Светскиот куп на ФИФА 1978 година. Тој беше првиот од петте менаџери кои го освоија Европскиот куп со два клуба ( Карло Анчелоти, Отмар Хицфелд, Жозе Мурињо и Јуп Хејнкес беа останатите четири). Тој е исто така еден од шесте менаџери – заедно со Анчелоти, Мурињо, Џовани Трапатони, Томислав Ивиќ и Ерик Геретс – кои ги освоиле првенствата во домашните првенства во најмалку четири земји.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Клубско ниво[уреди | уреди извор]

Хапел ја започнал својата професионална играчка кариера во Рапид Виена, каде што го направил своето деби во првиот тим на 17-годишна возраст. Формирајќи солидно дефанзивно партнерство со Макс Меркел, тој играл 14 години за Рапид, од 1943 до 1954 и 1956 до 1959 година, освојувајќи ја титулата во австриското првенство шест пати. Тој бил избран во тимот на векот на Рапид во 1999 година.[4]

Двете години помеѓу Хапел играл за Расинг Клуб де Париз во Франција.

Меѓународно ниво[уреди | уреди извор]

Хапел го направил своето деби за Австрија во септември 1947 година против Унгарија. Тој играл за Австрија на Летните олимписки игри 1948 година.[5] Тој бил учесник на Светското првенство во фудбал во 1954 година во Швајцарија, каде што им помогнал да стигнат до третото место, а исто така и на Светското првенство во 1958 година. Неговиот последен интернационалец бил мечот против Југославија во септември 1958 година. Заработил 51 натпревар и постигна 5 гола.[6]

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

По пензионирањето како играч, Хапел станал еден од најголемите тренери на сите времиња. Ја освоил шампионската титула во четири земји. Тој, исто така, донел два клуба до злато во Купот на европските шампиони (сега Лига на шампиони на УЕФА) и Холандија до второто место на Светското првенство во 1978 година. Неговиот прв клуб бил АДО Ден Хаг во 1962 година, со кој го освоил Купот на Холандија во 1968 година. По Ден Хаг, тој бил тренер на Феенорд, со кој го освоил Европскиот куп (победен Глазгов Селтик во финалето во 1970 година ) и Интерконтиненталниот куп во 1970 година и холандското првенство во 1971 година.

На Светското првенство во Аргентина 1978 година, Хапел бил селектор на холандската репрезентација и стигнал до финалето против аргентинската репрезентација. Секогаш човек со малку зборови, се вели дека пеп-говорот на Хапел пред натпреварот се состоел од само една реченица: „Господа, два бода“. Меѓутоа, Холанѓаните ги загубиле конечните 3-1 во продолжението.

За време на неговата кариера како тренер, Хапел работел за неколку клубови, вклучувајќи ги Севиља, Клуб Бриж (неколку пати ја освои титулата во белгиското првенство ) и Хамбургер (1981-1987, германски шампион во 1982 и 1983 година, победник на германскиот куп 1987).

Во 1983 година, тој повторно го освоил Европскиот куп, 13 години по триумфот со Феенорд, овој пат со Хамбургер, победувајќи го Јувентус во финалето. Тој е еден од петте тренери во историјата на европските купови (сега наречена Лига на шампиони) што ја освоил титулата со два клуба, а другите се Отмар Хицфелд, кој победил со Борусија Дортмунд и Баерн Минхен ; Жозе Мурињо, кој победил со Порто и Интер ; Јуп Хејнкес, кој победил со Реал Мадрид и Баерн Минхен ; и Карло Анчелоти кој победи со Милан и Реал Мадрид.

Во 1987 година, Хапел се вратил во Австрија како тренер на Сваровски Тирол. Со клубот ја освоил титулата во првенството на Австрија двапати (1989 и 1990 година) пред да стане селектор на репрезентацијата на Австрија во 1992 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Сите млади играчи на Рапид Виена автоматски станале членови на Хитлер Југенд во 1938 година. Ернст изјавил дека одбил да ги пее нивните песни додека не бил избркан од нивните собири.[7]

Бил регрутиран и испратен на Источниот фронт во 1943 година. Иако никогаш не видел акција, тој бил уапсен од Американците во 1945 година. Тој побегнал скокајќи од вагонот во Минхен и му биле потребни неколку месеци за да се врати во Виена. Тој се прошверцувал во советската окупациска зона со изговор дека од далеку видел дека неговата куќа сѐ уште стои и дека повторно почнал да игра во Рапид Виена.[7]

Ернст Хапел никогаш не се оженил. Еден од неговите поранешни играчи Биргер Џенсен го опишал како малку осаменик, секогаш придружен со неговите цигари и коњак.[8] Тој сепак се сретнал со австриските пријатели, уживајќи во игри со карти, базен и пикадо.[8]

Смртта[уреди | уреди извор]

Плакета на стадионот Ернст-Хапел во Виена

Како тежок пушач во поголемиот дел од својот возрасен живот, Хапел починал од рак на белите дробови во 1992 година на 66-годишна возраст. Во пресрет на неговата смрт, најголемиот фудбалски стадион во Австрија, Пратерстадион во Виена, бил преименуван во Ернст-Хапел-Стадион. Четири дена по неговата смрт, Австрија играла против Германија и завршило со нерешен резултат 0-0; Капата на Хапел лежела на клупата за резерви во текот на целиот натпревар.

Менаџерска статистика[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

*Датумите на првите и последните натпревари под Хапел не датуми на официјални состаноци

Репрезентации[уреди | уреди извор]

*Датумите на првите и последните натпревари под Хапел не датуми на официјални состаноци

Почести[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Рапид Виена [9]

 • Австриска фудбалска Бундес лига: 1945–46, 1947–48, 1950–51, 1951–52, 1953–54, 1956–57
 • Куп на Австрија: 1945–46
 • Куп на Зентропа: 1951 година

Австрија

Менаџер[уреди | уреди извор]

ADO Den Haag [10]

 • Куп на Холандија: 1967–68

Феенорд [11]

Клуб Бриж [12]

Стандард Лиеж [15]

 • Белгиски куп: 1980–81

Холандија

Хамбургер СВ [17]

Сваровски Тирол [18]

 • Австриско првенство: 1988–89, 1989–90
 • Куп на Австрија: 1988–89

Индивидуален[уреди | уреди извор]

 • Европски тренер на годината - награда Сеп Хербергер: 1978, 1983 година
 • Европски тренер на сезоната: 1982–83
 • Франс Фудбал 9-ти најдобар менаџер на сите времиња: 2019 година [19]
 • Светски фудбал 9-ти најдобар менаџер на сите времиња: 2013 година
 • ESPN 14-ти најголем менаџер на сите времиња: 2013 година [20]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ernst Happel - Legendary football manager“. The Sporting.blog. Посетено на 4 February 2022.
 2. Stephan Uersfeld (6 August 2013). „Greatest Managers, No. 14: Ernst Happel“. ESPN. Архивирано од изворникот на 2022-11-30. Посетено на 4 February 2022.
 3. „Ernst Happel: The 'Weird Man' Who Conquered European Football and Helped Shape the Modern Game“. Sports Illustrated. 8 August 2019. Посетено на 4 February 2022.
 4. Team of the Century Архивирано на 11 февруари 2012 г. – Rapid Archive
 5. „Ernst Happel“. Olympedia. Посетено на 15 October 2021.
 6. Appearances for Austrian National Team – RSSSF
 7. 7,0 7,1 „125 Jaar Club Brugge: het fantastische 'volgasvoetbal' van Ernst Happel, 19/11/1925-14/11/1992 (4) – RW“. De Witte Duivel (холандски). 2016-11-22. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 2018-06-29.
 8. 8,0 8,1 „Ernst Happel (29/11/1925-14/11/1992), Weense Weltmeister bij Club Brugge, aflevering 2“. De Witte Duivel (холандски). 2017-11-10. Архивирано од изворникот на 31 December 2019. Посетено на 2018-06-29.
 9. „SK Rapid Wien - Titles, trophies and places of honor“.
 10. „Historie“. De Haagse Voetbalhistorie.
 11. „Feyenoord, een topclub zonder geld“. 6 August 2010.
 12. „Ernst Happel Trainerscarrière“. Club Brugge. 26 September 2017.
 13. „1978 final highlights: Liverpool 1-0 Club Brugge“. Union of European Football Associations.
 14. „Voetbal - UEFA Cup - 1975/1976 - Home“. Sportuitslagen.
 15. „Palmares“. Standard de Liège.
 16. „FIFA World Cup 1978“. Архивирано од изворникот на 17 May 2018.
 17. „Hamburger SV - Titles, trophies and places of honor“.
 18. „FC Swarovski Tirol - Titles, trophies and places of honor“.
 19. „France Football have ranked the 50 greatest managers of all time“. GiveMeSport. 19 March 2019. Посетено на 19 March 2019.
 20. „Greatest Managers, No. 14: Ernst Happel“. ESPN FC. 6 August 2013. Посетено на 21 October 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]