Хагланден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мапата ја покажува локацијата на Хагланден.

Хагланден (холандски изговор: [ˈɦaːxlɑndə(n)], буквално Haguelands) е конурбација околу градот Хаг во Холандија. Позицијата на градот како седиште на владата го прави регионот истакнат во Холандија .[1] Се наоѓа на западниот брег на покраината Јужна Холандија, регионот имал население од 1.050.543 во септември 2013 година ,[2] и зафаќа површина од 405 км2.[3]

Хагланден е официјален термин кој се однесува на урбанииот регионот[4] буквално наречен  Хагланнден Урбаниот Регион (Stadsgewest Haaglanden). Официјалното мрежно место на Хагланден го користи англискиот превод Хашкиот Регионот. Друг превод се користи Големиот Хашки регион. Терминот, исто така, понекогаш се користи за да се однесува на угнетувањето на Хаг во општа, неформална смисла; "областа на Хаг" или "областа околу Хаг". Оваа област често се третира како единечна единица за организациски или статистички цели.

Хагланден е дел од поголемата Ротердам - Хаг Метрополитенска Област.

Географија[уреди | уреди извор]

Карта на Хагланден регионот, во 2013 година.

Хагланден се состои од девет општини од Хаг, Зутермер, Ветсланд, Делфт, Лаидсхендам-Ворбург, Пајнакер-Нотдорп, Рајсвајк, Васанер и Миден-Делфланд.

Општина Популација
Хаг 7005527748000000000♠имаат ист&10000000000527748000000527.748
Зутермер 7005124971000000000♠имаат ист&10000000000124971000000124.971
Вестланд 7005106752000000000♠имаат ист&10000000000106752000000106.752
Делфт 7005101400000000000♠имаат ист&10000000000101400000000101.400
Лаидсхендам-Ворбург 7004747880000000000♠имаат ист&1000000000007478800000074.788
Пајнакер-Нотдорп 7004534200000000000♠имаат ист&1000000000005342000000053.420
Рајсвајк 7004517420000000000♠имаат ист&1000000000005174200000051.742
Васанер 7004261010000000000♠имаат ист&1000000000002610100000026.101
Миден-Делфланд 7004192440000000000♠имаат ист&1000000000001924400000019.244

Хагската конурбација и конурбацијата на Ротердам на исток се зголемиле до тој степен каде што се речиси споени. Тие се делотворно единствена урбана област, иако имаат одделни влади, транспортни системи итн. Хаг и Ротердам го споделуваат аеродромот Хатер во Ротердам и лесниот железнички систем наречен РандстадРеил. Се разгледува можноста за создавање на официјален метрополитански регион Ротердам - Хаг (Metropoolregio Rotterdam Den Haag), кој ќе има комбинирано население кое ќе достигне 2,5 милиони.

Хагланден се граничи на север со Лајден конурбацијата, кој има околу четвртина милион жители. Овие две области, слично на Хаг и Ротердам, исто така, се зголемиле заедно до точка каде што тие се практично соседни. Хагланден е дел од јужното крило (Заудвлеухел) на Ранстад, кое исто така ги вклучува и конурбациите околу Амстердам и Утрехт. Ова соединување е едно од најважните економски и густо населени области во северозападниот дел на Европа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. This article is primarily a translation of the article on the Dutch Wikipedia, which has no references.
  2. Bevolkingsontwikkeling; regio per maand
  3. (холандски) Kerncijfers Архивирано на 20 септември 2013 г.. Stadsgewest Haaglanden.
  4. "Urban region" referring to the Dutch terms stadsgewest, stadsregio and plusregio, which are more or less used interchangeably.