Ротердам–Хаг (метрополитенска област)

Координати: 52°24′N 4°54′E / 52.400° СГШ; 4.900° ИГД / 52.400; 4.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротердам-Хаг
Metropoolregio Rotterdam Den Haag
Конурбација
Метрополитенска област Ротердам-Хаг

Ротердам на зајдисонце
Хаг на зајдисонце
Местоположба во Јужна Холандија, Холандија
Местоположба во Јужна Холандија, Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Најголеми градовиРотердам
Хаг
Други општиниЗутермер
Вестланд
Делфт
Нисевард
Схидам
Лаидсхендам-Ворбург
Влардинген
Капеле-ан-ден-Еијсел
Површина[1]
 • Вкупно1.130 км2 (440 ми2)
 • Земјишна990 км2 (380 ми2)
 • Вода140 км2 (50 ми2)  8.01%
 • Градска440 км2 (170 ми2)
 • Селска550 км2 (210 ми2)
Најг. вис.&1000000000000006900000069 м
Најм. вис.&09999999999999323999999−6,76 м
Население (2015)[1]
 • Вкупно2.200.000
 • Густина2.250/км2 (5,800/ми2)
 • Градска5.000/км2 (10,000/ми2)
Мреж. местоmrdh.nl

Метрополитенска област Ротердам–Хаг (холандски: Metropoolregio Rotterdam Den Haag)[2] е градското подрачје која ги опфаќа градовите од Ротердам и Хаг, како и 21 друга општина.[3] Таа ја наоѓа својата правна основа во законот.[4] Основана е во 2014 година. Областа има популација од над 2 милиони жители низ 1,1301,130 km2 (440 ми). Најголемото европско пристаниште и многу меѓународни организации живеат во рамките на границите на оваа област.

Областа е исто така дел од поголемата урбана област наречена Ранстад. Воздушниот сообраќај е поддржан од Аеродромот во Ротердам - Хаг кој нуди услуги во голем број европски градови, но повеќето патници во воздухопловот го користат аеродромот во Амстердам- Схипхол, кој е околу 45 километри оддалечен од Хаг. РандстадРеил нуди лесен железнички јавен превоз во областа како и метрото Ротердам- Хаг, трамвајот во Ротердам и чест воз на холандските железници се популарни начини за јавен превоз.

Цел[уреди | уреди извор]

Главната причина за соработка е економски. Областа треба да остане и да стане повеќе привлечни за меѓународните компании и организации.

Економија[уреди | уреди извор]

Областа има две главни јадра, градови Ротердам и Хаг. Градот Делфт се наоѓа помеѓу овие два големи градови. Областа има БДП од 170 милијарди евра. Постојат 2700 странски компании.

Општини[уреди | уреди извор]

Општина Население Вкупна површина [км2]
Ротердам 635389 325.79
Хаг 527748 98.12
Зутермер 124971 37.05
Вестланд 106752 90.58
Делфт 101400 24.06
Нисевард 84929 98.74
Схидам 77920 19.86
Лаидсхендам-Ворбург 74788 35.62
Влардинген 71972 26.69
Капеле-ан-ден-Еијсел 66712 15.40
Лансингерланд 60904 56.37
Пајнакер-Нотдорп 53420 38.61
Рајсвајк 51742 14.49
Барендрехт 48474 21.73
Ридекерк 45743 25.26
Хелевутслојс 38778 46.27
Маслеис 32493 10.12
Кримпен-ан-ден-Еијсел 29120 8.95
Васанер 26101 62.37
Албрансвард 25163 23.76
Миден-Делфланд 19244 49.38
Бриле 16976 31.14
Вествурне 14463 97.48
Total 2,279,459 1,257.84

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Kerngetallen* MRDH, 2015, mrdh.nl
  2. Official website Metropolitan region Rotterdam The Hague: European Projects Архивирано на 3 март 2019 г.
  3. MRDH, 2018, mrdh.nl
  4. https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2014-75363.html