О Дер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
О Дер
О Дер - Езерото гледано од една од браните
Езерото гледано од една од браните
Координати 50°11′01″N 04°22′10″E / 50.18361° СГШ; 4.36944° ИГД / 50.18361; 4.36944Координати: 50°11′01″N 04°22′10″E / 50.18361° СГШ; 4.36944° ИГД / 50.18361; 4.36944
Вид вештачко езеро
Земји во сливот  Белгија
Најг. должина 4 км
Најг. ширина 2 км
Површина 6,17 км²
Најг. длабочина 43 м
Водна зафатнина 86.000.000 м³
Брежна должина1 50 км
Надм. височина на површината 243 м
Острови 0
Населени места Серфонтен
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.


О Дер или О д'Ер (француски: Eau d'Heure) е најважното вештачко езеро во Белгија. Браните му се изградени во текот на 1970-тите. Езерото се наоѓа недалеку од селото Серфонтен (50 км јужно од градот Шарлероа) и границата со Франција. Реката на езерото исто така се нарекува О Дер. На оваа акумулација има пет брани и една хидроелектрана.

Местото е популарна туристичка атракција, особено за водените спортови како риболовот, кајакарството, нуркањето и едрењето на даска.

Наводи[уреди | уреди извор]