Прејди на содржината

Мауриц Ламертинк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мауриц Ламертинк
Ламертинк на Четири дена Динкерк 2015
Лични податоци
Цело имеМауриц Ламертинк
Роден31 август 1990(1990-08-31)(33 г.)
Ентер,  Холандија
Висина1,70 м
Маса59 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2011–2012
2012–2013
2014
2015–2016
2017-2018
2019-
Сајклинг Тим Јо Пилс
Вакансолел-ДКМ
Сајклинг Тим Јо Пилс
Ромпот
Катјуша-Алпесин
Ромпот-Шарл
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Луксембург (2016)
Последна промена
23 февруари 2019

Мауриц Ламертинк (холандски: Maurits Lammertink; р. 31 август 1990) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл.[1]

Во 2016 година го освоил генералниот пласман на Трката околу Луксембург пред Филип Жилбер и Алекс Кирш. Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2] Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија.[3]

Неговиот помлад брат Стевен Ламертинк е исто така велосипедист.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 4 Велосипедска тура Чешка
2. Национално друмско првенство под 23 години
3. Трка околу Франкфурт под 23 години
9. Меморијал Арно Валард
2012
1. Краен пласман Карпатска курирска трка
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Планински пласман Трка околу Горна Австрија
3. Трка околу Франкфурт под 23 години
7. Трка околу Келн
2013
5. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
8. Трка околу Франкфурт
9. Ронде ван Дренте
2014
1. Сиркуит де Валони
3. Краен пласман Докола Мазовска
1. Бодовен пласман
1. Етапа 5
3. Ронде ван Оверајсел
4. Класик Рабо Барони Бреда
5. Краен пласман Велосипедска трка Чешка
1. Етапа 4
9. Гран при де Марбријер
2015
2. Копа Сабатини
4. Друјвенкурс Оверејсе
5. Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 4
8. Брабантсе Пејл
8. ГП Бруно Бегели
2016
1. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Пласман за млад возач
7. Брабантсе Пејл
8. Трка околу Франкфурт
2017
6. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 4
6. Краен пласман Тур де Јоркшир
2018
8. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
10. Европско друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kerkhof, Michael (5 октомври 2018). „Lammertink en Van Poppel maken Roompot-Charles compleet“ [Lammertink and Van Poppel complete Roompot-Charles]. Fiets (холандски). New Skool Media. Посетено на 24 јануари 2019.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  3. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]