Никола Баџоли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Баџоли
Баџоли на Трката околу Фландрија во 2016 година
Лични податоци
Цело имеНикола Баџоли
Роден19 февруари 1995(1995-02-19)(29 г.)
Сондрио,  Италија
Податоци за клубот
Мом. клубНипо-Вини Фантини-Фезане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014

2015–2016
2016
Делио Галина Колосио Еурофид
Залф Еуромобил Дезире Фјор
Нипо-Вини Фантини (стажант)
Професионални клубови
2017– Нипо-Вини Фантини
Последна промена
21 март 2018

Никола Баџоли (италијански: Nicola Bagioli; р. 19 февруари 1995 во Сондрио) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Нипо-Вини Фантини-Фезане.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
2. Џиро дел Белведере
3. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
2018
1. Планински пласман Тирено-Адријатико

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nippo-Vini Fantini hoping to secure Giro d'Italia wildcard“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 јануари 2018. Посетено на 30 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]