Карл Фредрик Хаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл Фредрик Хаген
Хаген на Гран при де Лил 2016
Лични податоци
Цело имеКарл Фредрик Хаген
Роден26 септември 1991(1991-09-26)(32 г.)
Опегор,  Норвешка
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Дстни
Дисциплинадрумски и велодромски
Улогавозач
Аматерски клубови
2007–2014 Осло Спортслагер
Професионални клубови
2015–2016
2017–2018
2019-2020
Тим Спаребанкен Сер
Џокер Икопал
Лото-Судал
Последна промена
9 декември 2020

Карл Фредрик Хаген (норвешки: Carl Fredrik Hagen; р. 26 септември 1991) — норвешки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Дстни.[1]

Во октомври 2020 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2020.[2] За сезоната 2021, Хаген ќе се приклучи на Израел старт-ап нејшн на две години.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Хаген е роден во Опегор. Во август 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања.[4] На 27 години ова бил негов прв настап на некоја голема трка и извозел над очекувањата. Иако не можел да одговори на секој напад од возачите во генералниот пласман, се држел на мнозинството од нив и поради тоа успеал да ги надмине сите очекувања, заработувајќи пласман во првите десет и доаѓајќи на скоро три минути зад Вилко Келдерман, кој завршил седми, и скоро десет минути пред Марк Солер, кој завршил деветти.[5]

Во август 2020 година било објавено дека Хаген ќе се приклучи на Израел старт-ап нејшн од сезоната 2021 на двегодишен договор.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
4. Краен пласман Трка Источна Бохемија
2016
1. Планински пласман Трка на Фјордовите
1. Планински пласман Тур де Бретања
1. Планински пласман Трка Источна Бохемија
2. Сундволден ГП
2017
1. Планински пласман Ронде де л’Оас
2. Сундволден ГП
2. Рингерике ГП
2. Краен пласман Трка Алзас
1. Етапа 4
8. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
2018
1. Краен пласман Тур ди Јура
2. Сундволден ГП
4. Краен пласман Трка околу Норвешка
6. Рингерике ГП
8. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
9. Тур ди Финистер
2019
3. Национално друмско првенство
7. Краен пласман Трка околу Гуангси
8. Краен пласман Вуелта а Еспања
10. Краен пласман Трка околу Норвешка
2020
3. Национално друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Steff Cras and Matthew Holmes complete Lotto Soudal's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 27 октомври 2019. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „103rd Giro d'Italia: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 2 October 2020.
  3. 3,0 3,1 „Israel Start-Up Nation confirm signing of Carl Fredrik Hagen“. Cyclingnews.com. Future plc. 5 August 2020. Посетено на 5 August 2020.
  4. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 August 2019.
  5. Hood, Andrew (7 September 2019). „Carl Fredrik Hagen: Vuelta's unlikely rookie continues to surpass expectations“. VeloNews. Pocket Outdoor Media, LLC. Посетено на 2 January 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]