Марко Канола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Канола
Канола на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеМарко Канола
Роден26 декември 1988(1988-12-26)(35 г.)
Виченца,  Италија
Висина1,80 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубНипо-Вини Фантини-Фезане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008–2011 Залф Дезире Фјор
Професионални клубови
2012–2014
2015–2016
2017
Колнаго-ЦСФ Бардијани
ЈунајтедХелткер
Нипо-Вини Фантини
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2014)

Еднодневни трки и класици

Јапонски куп (2017)
Последна промена
3 септември 2018

Марко Канола (италијански: Marco Canola; р. 26 декември 1988 во Виченца) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Нипо-Вини Фантини-Фезане.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
7. Трофео Чита ди Бреша
9. Трофео Џанфранко Бјанкин
2010
3. Трофео Зшди
3. Трофео Алчиде Дегаспери
3. Џиро Вали Аретине
6. Џиро дел Касентино
6. ГП Каподарко
7. ГП Палио дел Речото
7. Трофео Џанфранко Бјанкин
10. Трофео Франко Балестра
2011
1. Краен пласман Џиро дел Венето
1. Етапа 2
4. Џиро Вали Аретине
5. Трофео Џанфранко Бјанкин
2012
1. Етапа 7 Тур де Лангкави
1. Етапа 1b (ТТТ) Џиро ди Паданија
2013
10. ГП Нобили Рубинетерие
2014
1. Етапа 13 Џиро д’Италија
1. Планински пласман Тирено-Адријатико
2015
10. Вуелта а Мурсија
2016
1. Бодовен пласман Тур де Тајван
3. Меѓународен велосипедски класик Филаделфија
4. Велосипедски класик Винстон-Салем
2017
1. Јапонски куп
1. Класик Волта Лимбург
1. Етапа 7 Трка околу Јута
3. Трофео Матеоти
7. Гран Премио Бруно Бегели
8. Краен пласман Трка околу Јапонија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 5
8. Бриселски велосипедски класик
2018
3. ГП Кантон Аргау

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nippo-Vini Fantini hoping to secure Giro d'Italia wildcard“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 јануари 2018. Посетено на 30 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]