Хесус Ескера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хесус Ескера
Ескера во 2012 година
Лични податоци
Цело имеХесус Ескера Муела
Роден30 ноември 1990 (1990-11-30) (29 г.)
Адал-Трето,  Шпанија
Висина1,85 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБургос БХ
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2012–2013

2014–2015
2016–2017

2018-
Леопард-Трек Континентал Тим
АктивЏет
Спортинг CP/Тавира
Бургос БХ
Последна промена
23 декември 2018

Хесус Ескера Муела (шпански: Jesús Ezquerra Muela; р. 30 ноември 1990) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бургос БХ.[1]

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Чешка
6. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
2016
1. Етапа 8 Волта а Португал
4. Краен пласман Волта ао Алентежо
9. Краен пласман ГП Либерти Сегурос
2018
4. Сиркуито де Гечо
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапата 10 на Вуелта а Еспања

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Burgos-BH ready for move into Pro-Continental ranks“, „Cyclingnews.com“, 5 октомври 2017 (посет. 6 јануари 2018 г).
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 22 август 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]