Хорхе Куберо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хорхе Куберо
Лични податоци
Цело имеХорхе Куберо Галвес
Роден6 ноември 1992 (1992-11-06) (28 г.)
Баена,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013
2014–2015
Каромар
Бисиклетас Родригес-Екстремадура
Професионални клубови
2016–2020 Бургос БХ

Хорхе Куберо Галвес (шпански: Jorge Cubero Gálvez; р. 6 ноември 1992) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој последно возел за професионалната континентална екипа Бургос БХ.[1] Во август 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања.[2]

Куберо се повлекол на крајот на сезоната 2020 за да продолжи да работи како инженер.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2018
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапите 6 и 8 на Вуелта а Еспања
2019
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапата 4 на Вуелта а Еспања

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cubero y Gibson completan la plantilla de 20 ciclistas del Burgos BH“ [Cubero and Gibson complete the roster of 20 cyclists from Burgos BH]. Бургос БХ (шпански). Burgos Pro Team. 4 December 2019. Посетено на 5 January 2020.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 August 2018.
  3. Huertas, Miguel (10 December 2020). „Jorge Cubero se retira del ciclismo profesional“ [Jorge Cubero retires from professional cycling]. Cordópolis (шпански). Cordópolis S.C. Посетено на 10 December 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]