Анхел Мадрасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анхел Мадрасо
Мадрасо на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело имеАнхел Мадрасо Руис
Прекар
  • Ел Горион де Казоња[1]
  • МекЛовин[2]
Роден30 јули 1988 (1988-07-30) (33 г.)
Сантандер,  Шпанија
Висина1,72 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБургос БХ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007–2008
2008
Сонје Дивал-Продир аматер
Скот-Американ Биф (стажант)
Професионални клубови
2009–2013
2014–2016
2017–2018
2019-
Кес д’Епарњ
Каха Рурал-Сегурос РГА
Делко-Марсеј Прованса КТМ
Бургос БХ
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2019)
Последна промена
11 декември 2020

Анхел Мадрасо Руис (шпански: Ángel Madrazo Ruiz; р. 30 јули 1988) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бургос БХ.[3]

Мадрасо го напуштил Мовистар Тим на крајот на сезоната 2013,[4] и се приклучил на Каха Рурал-Сегурос РГА за сезоната 2014.[5] Во август 2016 година, Делко-Марсеј Прованса КТМ објавиле дека Мадрасо ќе им се приклучи во сезоните 2017 и 2018.[6][7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
8. Краен пласман Сиркуито Монтањес
1. Етапа 5
2011
5. ГП Мигел Индураин
5. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
2012
3. ГП Мигел Индураин
5. Краен пласман Медитеранска трка
5. Класика Примавера
6. Тре Вали Варезине
2013
Трка околу Британија
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Jersey white.svg Планински пласман
2. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
2014
2. Џиро дел’Емилија
8. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
2015
1. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
1. Jersey red.svg Планински пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон
3. Џиро дел’Емилија
7. Сиркуито де Гечо
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапите 8 & 18 Вуелта а Еспања
2016
1. Етапа 4 Етоал де Бесеж
2. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
4. Сиркуито де Гечо
7. Краен пласман Вуелта а Астурија
2017
1. Планински пласман Сиркут де ла Сарт
2. Сиркуито де Гечо
9. Краен пласман Трка околу Австрија
2018
7. Краен пласман Трка околу Австрија
7. Тур ди Жеводан Окситани
8. Краен пласман Вуелта а Арагон
8. Краен пласман Трка Алмати
2019
Вуелта а Еспања
1. Етапа 5
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапите 2, 3 & 16
6. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Jersey pink.svg Џиро не настапил во текот на кариерата
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта СО 44 СО 119 43

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Angel Madrazo – El Gorrion de Cazoña“. Посетено на 4 January 2011.
  2. https://www.eurosport.com/cycling/vuelta-a-espana/2019/blazin-saddles-the-2019-vuelta-awards-primoz-roglic-quickstep-angel-madrazo-movistar-more_sto7463580/story.shtml
  3. „Cubero y Gibson completan la plantilla de 20 ciclistas del Burgos BH“ [Cubero and Gibson complete the roster of 20 cyclists from Burgos BH]. Бургос БХ (шпански). Burgos Pro Team. 4 December 2019. Посетено на 5 January 2020.
  4. „Movistar Team (MOV) – ESP“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 8 January 2013.
  5. Torre Poo, Rafa (25 September 2013). „Ángel Madrazo ficha por el Caja Rural“ [Ángel Madrazo signs for Caja Rural]. El Diario Montañés. Editorial Cantabria Interactiva S.L. Посетено на 6 November 2013.
  6. „Cyclisme : l'Espagnol Madrazo arrive chez Delko Marseille“ [Cycling: Spaniard Madrazo arrives at Delko Marseille]. La Provence (француски). 13 August 2016. Посетено на 28 February 2017.
  7. „Delko Marseille-Provence KTM“. DirectVelo (French). Association Le Peloton. Посетено на 10 January 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]