Стефан Росето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефан Росето
Росето на Тур де л’Ен 2015
Лични податоци
Цело имеСтефан Росето
Роден6 април 1987 (1987-04-06) (34 г.)
Мелен,  Франција
Висина1,80 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2001–2005
2006
2007-2009
2011-2012
Пелтракс-ЦС Дамери-ле-Лис
УС Кретеј
СС Ножан сир Оас
СС Ножан сир Оас
Професионални клубови
2010
2013–2014
2015-
Вакансолел
БигМат-Обер 93
Кофидис
Последна промена
2 мај 2020

Стефан Росето (француски: Stéphane Rossetto; р. 6 април 1987) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1]

Познат е по својата етапна победа на Тур де Јоркшир 2018, на која возел сам 115 километри, што му го донело планинскиот пласман.[2] Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
2. Национално хронометарско јуниорско првенство
3. Хроно де Насионс (јуниори)
2006
1. Виена Класик за млади
1. Хроно Тоињи
3. Хроно де Насионс под 23 години
9. Хроно Шампеноа
2007
1. Гран при де Бошамп
6. Хроно де Насионс под 23 години
9. Хроно Шампеноа
2008
1. Гран при де Лис-лес-Ланој
7. Краен пласман Тур де Жиронда
2009
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Жиронда
3. Букл де ла Марн
8. Хроно Шампеноа
2011
8. Краен пласман Тур де ла Манш
1. Етапа 2
1. Етапа 4
9. Париз-Мант ан Ивлин
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де По де Савоја
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Сиркут де Арденс
1. Трио Норман
3. ГП Кристал Енержи
5. Национално хронометарско првенство
2013
1. Етапа 4 Тур ди Лимузен
2. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон
5. Краен пласман Тур де л’Ен
9. Гран при де ла Сом
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Букл де ла Мајен
6. Краен пласман Рут ди Сид
7. Хроно де Насионс
8. Тур ди Дуа
9. Париз-Камемберт
9. Полинорман
2015
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон
4. Краен пласман Рут ди Сид
4. Краен пласман Тур де Јоркшир
4. Хроно де Насионс
2016
5. Краен пласман Трка околу Австрија
8. Краен пласман Рут ди Сид
10. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
10. Хроно де Насионс
2017
4. Хроно де Насионс
9. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон
2018
Тур де Јоркшир
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 4
3. Хроно де Насионс
2019
2. Национално хронометарско првенство
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 1 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 100
Jersey red.svg Вуелта СО 61 54 54 127

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бејкон, Елис (30 декември 2019). „2020 Team Preview: Cofidis“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. Роџерс, Овен (6 мај 2018). „Stephane Rossetto takes amazing breakaway victory, as Greg Van Avermaet wins Tour de Yorkshire 2018 overall“. Cycling Weekly. Посетено на 6 мај 2018.
  3. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]