Рубен Перес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рубен Перес
Перес на Четири дена Денкерк 2010
Лични податоци
Цело имеРубен Перес Морено
Роден30 октомври 1981 (1981-10-30) (38 г.)
Залдибар, Баскија, Шпанија
Висина1,73 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за бегства
Професионални клубови
2005
2005–2013
Орбеа
Еускалтел-Еускади
Последна промена
6 јануари 2015

Рубен Перес Морено (шпански: Rubén Pérez Moreno; р. 30 октомври 1981 во Залдибар, Баскија) — шпански професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Еускалтел-Еускади.[1]

Неговата единствена победа била на Трката околу Баварија во 2009, пред да го неговото деби Вуелта а Еспања (69ти) во 2006 и неговото деби на Тур де Франс во 2007 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1997
2. Национално велокрос првенство под 17 години
2009
5. Класика де Алмерија
9. Класика де Сан Себастијан
2010
1. Етапа 1 Трка околу Баварија
4. ГП Мигел Индураин
9. Трофео Магалуф
9. Класика де Алмерија
2013
7. Сиркуто де Гечо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Урабуру, Бенито. „Euskaltel ya tiene completo su equipo para 2013 con diez nuevos fichajes“, „El Diario Vasco“, Grupo Vocento, 21 октомври 2012 (посет. 5 јануари 2013 г). (на Spanish)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]