Прејди на содржината

Бјерн Лекеманс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бјерн Лекеманс
Лекеманс на Трката околу Фландрија 2009
Лични податоци
Цело имеБјерн Лекеманс
Роден1 јули 1977(1977-07-01)(46 г.)
Дерне, Белгија
Висина1,77 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2000–2001
2002–2004
2005–2007
2009–2013
2014–2015
Вландерен
Палманс
Давитамон-Лото
Вакансолел
Ванти-Груп Гобер

Бјерн Лекеманс (холандски: Björn Leukemans; р. 1 јули 1977) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2000-2015 година.

Во 2008 година, Лекеманс бил суспендиран поради допинг кога користел вештачки тестостерон.[1] Во 2009 ѝ се приклучил на екипата Вакансолел.

Лекеманс му се приклучил на Ванти-Груп Гобер за сезоната 2014, откако неговата мината екипа, Вакансолел-ДКМ, се распаднала на крајот на сезоната 2013.[2] Лекеманс се повлекол од велосипедизмот во 2015 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1999
1. Етапа 2 Вуелта а Навара
2. Национално друмско првенство под 23 години
3. Зесбергенпрејс Харелбеке
5. Хаселт-Спа-Хаселт
7. Зелик-Галмарден
9. Флеш Намуроас
2000
1. Етапа 2 Декра Опен Штутгарт
2. Краен пласман Тур де Валони
6. Дуривенкурс Оверејсе
2001
2. ГП Џеф Шеренс
3. ГП СТад Вилворде
5. Зелик-Галмарден
7. Шал Селс-Мерксем
8. Гран при д’Исберг
9. Шелдепрејс
9. Крас Авернас
2002
4. Краен пласман Тур де Валони
5. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
1. Етапа 3
5. Коле-По де Лоара
5. Венендал-Венендал
6. Друивенкурс Оверејсе
2003
4. Трка околу Дренте
5. Брисел-Ингоигем
10. Класик Харибо
2004
1. Етапа 5 Трка околу Белгија
3. ГП Стад Зотегем
4. Трка околу Келн
4. Полинорманд
5. Класика де Алмерија
6. Трка околу Франкфурт
9. Рут Адели
2005
2. ГП Џеф Шеренс
2. ГП де Валони
7. Амстел Голд Рејс
2006
5. ГП д’Увертир ла Марселеза
5. Трка околу Франкфурт
6. Џиро дел Пиемонт
2007
1. Етапа 4 Трка околу Австрија
4. Париз-Рубе
4. Друивенкурс Оверејсе
7. Брабант Пејл
9. Хале-Ингоигем
10. ГП де Валони
2009
3. Ле Самин
4. Брабант Пејл
6. Хале-Ингоигем
7. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 4
8. Трка околу Фландрија
10. Краен пласман Тур ду Лимузен
2010
1. Друивенкурс Оверејсе
2. Дварс дор Вландерен
4. Трка околу Фландрија
4. ГП Џеф Шеренс
6. Краен пласман Трка околу Луксембург
6. Париз-Рубе
6. ГП де Валони
7. Краен пласман Стер Електротур
7. Е3 Прејс Вландерен
7. Брабант Пејл
2011
1. Краен пласман Тур ду Лимузен
1. Етапа 1
1. Друивенкурс Оверејсе
2. Брабант Пејл
3. Краен пласман Трка околу Белгија
3. ГП де Валони
6. Гран при Квебек
7. Трка околу Фландрија
7. Амстел Голд Рејс
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Лиеж-Бастон-Лиеж
2012
1. Друивенкурс Оверејсе
3. ГП де Валони
4. ГП Џеф Шеренс
6. Гран при Монтреал
7. Париз-Бурж
7. Париз-Тур
8. Краен пласман Сиркут де Лорена
2013
1. Друвенкурс Оверејсе
2. Бинше-Шиме-Бинше
3. Брабант Пејл
5. Хестсе Пејл
6. ГП Импанис-Ван Петегем
7. Амстел Голд Рејс
9. ГП д’Увертир ла Марселеза
10. ГП Кантон Аргау
2014
1. Етапа 1 Тур де Лимузен
2. Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 1
4. Дрејвенкурс Оверејсе
5. Брабантсе Пејл
6. Краен пласман Тур де Пикарди
9. Трка околу Фландрија
9. Бриселски велосипедски класик
9. ГП Импанис-Ван Петегем
10. Краен пласман Трка околу Луксембург
2015
1. Ронде ван Лимбург
1. ГП Џеф Схеренс
1. Стадспрејс Герардсберген

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Примероците „Б" позитивни за Ибан Мајо и Бјерн Лекеманс“. CyclingNews. Посетено на 26 април 2010.
  2. Бен, Хосе (1 октомври 2013). „Лекеманс заедно со други возачи од Вакансолел-ДКМ се преселуваат во Аксент Џобс-Ванти“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 12 декември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]