Прејди на содржината

Микел Астарлоса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Микел Астарлоса
Астарлоса на Тур де Франс 2007.
Лични податоци
Цело имеМикел Астарлоса Шоро
Роден17 ноември 1979(1979-11-17)(44 г.)
Гипускоа, Баскија, Шпанија
Висина1,86 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2002–2006
2007–2009
2011–2013
Аг2р Превојанс
Еускалтел-Еускади
Еускалтел-Еускади
Значајни победи
Тур Даун Андер (2003)
Последна промена
3 февруари 2014

Микел Астарлоса Шоро (шпански: Mikel Astarloza Chaurreau; р. 17 ноември 1979 во Гипускоа, Баскија) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој настапувал како професионалец од 2002 до 2009 и од 2011 до 2013 година.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2003 ја освоил својата прва трка, кога завршил пред Лени Кристенсен во генералниот пласман на австралиската трка Тур Даун Андер. Учествувал во сите изданија на Тур де Франс од 2003 и ја освоил етапата 16 на Тур 2009, кога ја забележал втората професионална етапна победа во некое натпреварување (за екипата Еускалтел), додека 9. место во генералниот пласман во 2007 бил неговиот најдобар резултат. Неговиот братучед Ињиго Шоро е исто така професионален велосипедист.

На 26 јуни 2009 се покажал позитивен на ЕПО, поради што бил суспендиран од UCI на 31 јули 2009.[2] Астарлоса негирал дека користел ЕПО, велејќи дека тоа би било „спортско самоубиство“ да користи нелегални дроги за постигнување резултати.[3] На 5 мај 2010 официјално бил казнет со двегодишна суспензија од шпанската велосипедска федерација. Астарлоса постојано ја истакнувал својата невиност, додека Еускалтел-Еускади објавиле дека повторно ќе го примат како нивен член по завршувањето на казната.[4] Ѝ се приклучил на баскиската екипа во август 2011, на Вуелта а Бургос.[5]

Астарлоса бил избран да вози на Тур де Франс 2012, но доживеал пад во големата несреќа на етапата 6 на 25 километри пред целта, каде се здобил со фактура на десниот лакот и не ја завршил етапата.[6]

На 1 октомври 2013, Астарлоса објавил дека ќе се повлече од професионалниот велосипедизам по завршувањето на Трката околу Пекинг.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. Краен пласман Тур Даун Андер
3. Национално хронометарско првенство
2005
7. Трка околу Баварија
2007
7. Краен пласман Критериум ду Дофине Либере
9. Краен пласман Тур де Франс
10. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2008
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
4. Класика Примавера
6. Краен пласман Вуелта ал Паис Васко
5. Краен пласман Тур де Романди
7. Краен пласман Критериум ду Дофине Либере
16. Краен пласман Тур де Франс
28. Краен пласман Вуелта а Еспања
2009
4. Класика Примавера

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2012 2013
Џиро
Тур 29 62 27 35 9 16 11 СО 42
Вуелта 77 СО 56 28 48

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Косинс, Питер (1 октомври 2013). „Астарлоса го најави своето повлекување“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 6 јануари 2014.
  2. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/385507/mikel-astarloza-suspended-after-epo-positive.html
  3. „Шпански возач негира дека земал ЕПО“. BBC Sport. 2009-08-04. Посетено на 2009-08-04.
  4. http://www.cyclingnews.com/news/astarloza-suspended-for-two-years-for-epo
  5. http://www.cyclingnews.com/news/astarloza-returns-after-two-year-ban
  6. „Fractures, bruises and bumps: A stage six injury report“. Cycling News. 7 јули 2012. Посетено на 1 август 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]