Штефен Веземан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штефен Веземан
Веземан во 2005 година
Лични податоци
Цело имеШтефен Веземан
Роден11 март 1971.(1971-03-11)(52 г.)
Волмирштет, Источна Германија
Висина1,73 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
1992-2006
2007
2008
Тим Телеком
Предлошка:Cycling data WIE
Предлошка:Cycling data COS
Значајни победи
Етапни трки
Мировна трка (1992, 1996, 1997, 1999, 2003)

Еднодневни трки и класици

Трка околу Фландрија (2004)

Штефен Веземан (германски: Steffen Wesemann; р. 11 март 1971) — поранешен швајцарско-германски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 1992-2008.

Настапил на друмската трка на Летните олимписки игри 1992.[1] Возел трипати на Вуелта а Еспања во 1995, 1996 и 2003 година и двапати на Тур де Франс во 1999 и во 2002 година.[2] Пред да се пензионира возел за професионалната континентална екипа Сајкл Колстроп.

Бил специјалист за еднодневните пролетни класици, победувајќи на Трката околу Фландрија 2004 и пет пати на Мировната трка.

Во септември 2005 година, Веземан и неговото семејство добиле швајцарско државјанство бидејќи биле долги години жители на Китиген, Швајцарија.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1989
3. Светско јуниорско друмско првенство
1990
2. Краен пласман Париз-Бурж
1991
1. Краен пласман Тур де Берлин
1992
1. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
1. Пролог
1. Етапа 9b
1. Краен пласман Мировна трка
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. ГП Буххолц
3. Краен пласман Трка околу Рајнска област-Пфалц
1993
1. Етапа 5 Сетмана Каталана де Сиклисме
1. Спринтерски пласман Вуелта а Андалусија
1. Етапа 11 Тур де л’Авенир
1994
1. Етапа Трофеј Кока Кола
1995
2. Е3 Прејс Вландерен
3. ГП Гипинген
1996
1. Краен пласман Мировна трка
1. Спринтерски пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 4а (ITT)
1. Етапа 5
1. Етапа 8
1. Етапа 9
1. Етапа 10
1. Етапа 4 Трка околу Рајнска област-Пфалц
4. Венендал-Венендал
1997
1. Краен пласман Мировна трка
1. Пролог
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 7
1998
1. Трка околу Аеродромот Келн-Бон
1. Етапа 4a Вуелта а Кастиља и Леон
2. Краен пласман Мировна трка
2. Краен пласман Трка околу Саксонија
1. Пролог
1999
1. Краен пласман Мировна трка
1. Етапа 2
1. Етапа 7 (ITT)
1. Етапа 10
7. Тур де Берн
9. Гент-Вевелгем
2000
1. Трка околу Келн
1. Гран при Гипинген
1. Етапа 1 (ТТТ) Тур де Свис
2. Омлоп Хет Волк
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 4
3. Краен пласман Мировна трка
1. Етапа 1
1. Етапа 4 (ITT)
3. ГП Буххолц
9. Париз-Рубе
9. Гент-Вевелгем
2001
2. Е3 Прејс Вландерен
3. Гент-Вевелгем
7. Париз-Рубе
2002
2. Париз-Рубе
8. Е3 Прејс Вландерен
10. Краен пласман Тур Даун Андер
2003
1. Краен пласман Мировна трка
1. Етапа 3
1. Трка околу Аеродромот Келн/Бон
1. Етапа 5 Трка околу Саксонија
2. Амстел Голд Рејс
2. Е3 Прејс Вландерен
5. ГП ди кантон д’Аржови
9. Краен пласман Тур Даун Андер
2004
1. Трка околу Фландрија
2005
6. Цири-Мецгете
6. Е3 Прејс Вландерен
2006
2. Амстел Голд Рејс
6. Париз-Рубе
10. Краен пласман Енеко Тур
2007
3. Париз-Рубе
3. ГП Буххолц
2008
7. Трка околу кулата Хенингер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Steffen Wesemann Olympic Results“. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 24 July 2016.
  2. „Cyclist Steffen Wessemann“. procyclingstats.com. 23 February 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]