Штефен Веземан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штефен Веземан
Веземан во 2005 година
Лични податоци
Цело имеШтефен Веземан
Роден11 март 1971 (1971-03-11) (51 г.)
Волмирштет, Источна Германија
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
1992–2003
2004–2006
2007
2008
Телеком
Т-Мобајл
Визенхоф-Фелт
Сајкл Колстроп
Значајни победи
Трка околу Фландрија (2004)
Мировна трка (1992, 1997, 1999, 2000, 2003)

Штефен Веземан (германски: Steffen Wesemann; р. 11 март 1971) — поранешен германски професионален друмски велосипедист. Настапил на друмската трка на Летните олимписки игри 1992.[1] Пред да се пензионира возел за професионалната континентална екипа Сајкл Колстроп.

Бил специјалист за еднодневните пролетни класици, победувајќи на Трката околу Фландрија 2004 и пет пати на Мировната трка.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1992
1. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
1. Краен пласман Мировна трка
1993
1. Етапа Сетмана Каталана де Сиклисме
1. Етапа Тур де л’Авенир
1. Спринтерски пласман Вуелта а Андалусија
1994
1. Етапа Трофеј Кока Кола
1995
3. Гран при Гипинген
1. Спринтерски пласман Вуелта а Еспања
1996
1. Краен пласман Мировна трка
1. Спринтерски пласман
1. 7 етапи
1. Етапа 4 Трка околу Рајнска област-Пфалц
1997
1. Краен пласман Мировна трка
1. 4 етапи
1999
1. Краен пласман Мировна трка
1. 3 етапи
2000
1. Краен пласман Тур Даун Андер
1. 2 етапи
3. Краен пласман Мировна трка
1. 2 етапи
1. Гран при Гипинген
1. Трка околу Келн
2002
2. Париз-Рубе
2003
1. Краен пласман Мировна трка
1. Етапа 3
1. Трка околу Аеродром Келн/Бон
1. Етапа Трка околу Саксонија
2. Амстел Голд Рејс
2. Е3 Харелбеке
2004
1. Трка околу Фландрија
2006
2. Амстел Голд Рејс
2007
3. Париз-Рубе

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Steffen Wesemann Olympic Results“. Посетено на 24 July 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]