Хулијан Аредондо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хулијан Аредондо
Аредондо на Џиро д’Италија 2014
Лични податоци
Цело имеХулијан Давид Аредондо Морено
ПрекарПерико
Роден30 јули 1988 (1988-07-30) (32 г.)
Боливар, Колумбија
Висина1,64 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубНипо-Вини Фантини-Фезане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2012–2013
2014–2016
2017-
Тим Нипо
Трек Фактори Рејсинг
Нипо-Вини Фантини
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Планински пласман (2014)
1 поединечна етапа (2014)

Етапни трки

Тур де Лангкави (2013)

Други

Азиска турнеја UCI (2012–13)
Последна промена
22 мај 2017

Хулијан Давид Аредондо Морено (шпански: Julián David Arredondo Moreno; р. 30 април 1988) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Нипо-Вини Фантини-Фезане. Аредондо е познат по освојувањето на планинскиот пласман на Џиро д’Италија 2014, како и на пласманот на Азиската турнеја 2012–13.

Аредондо го напуштил Тим Нипо-Де Роса на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Трек Фактори Рејсинг за сезоната 2014.[1] Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2015.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. MaillotColombia.PNG Национално јуниорско друмско првенство
3. Национална јуниорска друмска трка
2007
1. Етапа 1 Класика Маринилја
2010
1. ГП Фолињано - Трофео Авис
2012
2. Краен пласман Трка околу Јапонија
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Етапа 3
2. Краен пласман Тур де Кумано
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Етапа 2
4. Јапонски куп
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 5
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Кумано
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 2
2. Краен пласман Трка околу Јапонија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Јапонски куп
9. Џиро дел’Апенино
2014
Џиро д’Италија
1. Jersey blue.svg Планински пласман
1. Пласман Борбен дух
1. Етапа 18
3. Гран Премио Чита ди Камаиоре
4. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 2
1. Етапа 6
5. Краен пласман Тирено-Адријатико
5. Јапонски куп
7. Краен пласман Трка околу Пекинг
8. Класик Суд-Ардеш
2015
8. Краен пласман Критериум Интернационал 2015
9. Краен пласман Трка околу Оман
2016
10. Класик Сид Ардеш

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Големи трки 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 61
Jersey yellow.svg Тур 124
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ривера Анхел, Фреди (23 август 2013). „Another beetle in the WT, TREK signed the Colombian Julian David Arredondo for 2014“. 6cero (шпански). Diario Deportivo Digital S.L. Посетено на 28 август 2013.
  2. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]