Вилмар Паредес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилмар Паредес
Паредес на Гран при де Денен 2017
Лични податоци
Цело имеВилмар Андрес Паредес Сапата
Роден27 април 1996 (1996-04-27) (25 г.)
Висина1,79 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Манзана Постобон
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2016– Тим Манзана Постобон
Последна промена
22 март 2018

Вилмар Андрес Паредес Сапата (шпански: Wilmar Andrés Paredes Zapata; р. 27 април 1996) — колумбиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим Манзана Постобон.[1] Го освоил златниот медал на Панамериканското велодромско првенство во дисциплината екипна потера во 2016 година.[2]

Настапил како јуниор на Светското друмско првенство на јуниорската друмска трка и како возач до 23 години на Светското друмско првенство.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велодромски[уреди | уреди извор]

2014
2. Silver medal blank.svg Екипна потера Светско јуниорско првенство
2016
1. Gold medal blank.svg Екипна потера Панамериканско првенство

друмски[уреди | уреди извор]

2014
1. Друмска трка Панамериканско јуниорско првенство
2015
5. Друмска трка под 23 години Панамериканско првенство
2017
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Сиркут де ла Сарт
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Трка на Фјордовите
1. Етапа 2 Вуелта а Колумбија
2. Класика Примавера

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Manzana Postobon confirms 2018 squad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 ноември 2017. Посетено на 29 јануари 2018.
  2. „Dia 1 Panamericano Elite 2016 Aguascalientes“ (PDF) (шпански). FMC. 5 октомври 2016. Посетено на 6 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]