Едмунд Тјудор (Прв Ерл од Ричмонд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едмунд Тјудор
Ерл од Ричмонд
СопружникМаргарита Бофорт
ДецаХенри VII
ТаткоОвен Тјудор
МајкаКатерина Валоа

Овен Тјудор (11 јуни 1431 - 1 ноември 1456) бил англиски војник, најмногу познат по тоа што бил татко на англискиот крал Хенри VII.

Бил роден како втор син на Овен Тјудор и Катерина Валоа, вдовица на англискиот крал Хенри V. Денеска не е познато дали тој е роден пред или по склопувањето на брак на неговите родители. Неговиот полубрат Хенри VI му ја дал титулата Ерл од Ричмонд во ноември 1452 година.

На 1 ноември 1455 година се оженил за лејди Маргарита Бофорт. Во текот на Војната на розите, тој бил заробен од страна на поддржувачите на династија Јорк и затворен во јужен Велс, каде на 1 ноември 1456 година починал. Неговото дете, идниот Хенри VII се родил по два месеци од неговата смрт.