Салама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салама

Саламата  е врста  од колбас која се добива од различни видови меса кој претходно се зачинуваат со различни зачини.Во минатото  саламата била популарна во итaлијанските месарници бидејќи можела да се чува на собна температура до 10 години. Различните варијанти од салами се произведувале во Франција, Италија, Германија, Србија и во други.

Прикажи повеќе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]