Овен Тјудор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Овен Тјудор
Spouse Катерина Валоа
Деца
Томас Тјудор
Едмунд
Џаспер Тјудор
Овен Тјудор
Маргарита Тјудор
Давид Тјудор
Татко Мередуд Тјудор
Мајка Маргарита
Роден(а) околу 1400
Починал(а) 2 февруари 1461

Овен Тјудор ( 1400 - 2 февруари 1461) бил англиски војник и член на кралскиот двор во Англија.

Тој служел во дворот на Катерина Валоа, вдовицата на кралот Хенри V, а набргу станал и нејзин љубовник. Се верува дека во 1428 година тие тајно се венчале. Како и да било, тие имале повеќе деца. Едмунд Тјудор станал татко на идниот крал Хенри VII, каде била основана дијастија Тјудор.

Овен бил погубен на 2 февруари 1461 година по поразот на неговата армија.