Николо Макијавели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Николо Макијавели
Portrait of Niccolò Machiavelli by Santi di Tito.jpg
Портрет на Николо Макијавели од Санти ди Тито
Роден(а)3 мај 1469(1469-05-03)
Фиренца, Италија
Починал(а)21 јуни 1527(1527-06-21) (возр. 58)
Фиренца, Италија
Школаренесансна филозофија, реализам, класично републиканство
Претежна дејност
политикаполитичка филозофија), воена теорија, историја
Потпис
Machiavelli Signature.svg

Николо Макијавели (италијански: Niccolò Machiavelli; Фиренца, 3 мај 1469 - Фиренца, 20 јуни 1527) — италијански функционер, писател, воен стручњак, поет, комедиограф и политичар. Најпознат е по својот политичка расправа „Владетелот“, и по векови погрешно толкуваната максима: „Целта ги оправдува средствата“.

Своето творештво го започнал со покладни песни, канцони и сонети. Покрај „Владетелот“ познат е и по делата „Умешноста на војувањето“, „Расправи за првите десет книги на Тит Ливиј“, „Историја на Фиренца“, а неговото најважно дело од аспект на книжевноста е „Мандрагола“. Тоа е првата модерна европска комедија и најдоброто италијанско дело од овој жанр во периодот на ренесансата. Поимот макијавелизам е изведен од неговото име, а честопати се користи во негативна конотација опишувајќи појава на манипулирање и интриги, спротивност на морално однесување.


Николо Макијавели