Ана де Божу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана де Божу
Војвотката од Бурбон
Регент на Франција

Anne Beaujeu.jpg
Портрет на Ана де Божу
Сопружник Петар II
Деца
Шарло де Бурбон, Војвода од Клермонт
Сузана де Бурбон
Полно име
Anne de Beaujeu
Династија Династија Валоа
Татко Луј XI
Мајка Шарл Савоа

Ана де Божу (француски: Anne de Beaujeu) (3 април 1461 - 14 ноември 1522) била француска принцеза, ќерка на Луј XI. Таа била регент на својот помал брат, неполнолетниот Шарл VIII. По смртта на Луј XI во 1483 година, престолонаследникот имал 13 години, кое според тогашните француски закони, не му било дозволено да управува самостојно со земјата. Ана како регент на земјата била во периодот од 1483 до 1491 година.

Како регент на Франција, Ана била една од најмоќните жени кон крајот на 15 век во Европа, и затоа често била нарекувана Мадам ла Гран.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Robin, Maury Robin, and Anne R. Larsen, Carole Levin, Encyclopedia of women in the Renaissance, (ABC-CLIO, 2007), 42-43.