Џон Фишер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јован Фишер
кардинал, епископ и маченик
Роден(а) околу 19 октомври 1469(1469-10-19)[1], Беверли, Јоркшир, Англија
Починал(а) 22 јуни 1535(1535-06-22) (воз. 65 г.), Лондон
Почитуван(а) во Roman Catholic Church, Church of England
Беатификација 29 декември 1886, Рим од Папа Лав XIII
Канонизација 19 мај 1935, Рим од Папа Пиј XI
Слава 22 јуни (Римокатоличка црква)
6 јули (Црква на Англија)
Заштитништво Рочестерска епархија

Свети Јован Фишер (19 октомври 1469 - 22 јуни 1535) бил англиски римокатолички епископ, кардинал и маченик.

Фишер бил погубен по наредба на англискиот крал Хенри VIII, во текот на Англиската реформација, бидејќи одбил кралот да го прифати како глава на црквата, зачувувајќи го папскиот примат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. based upon his baptismal date as taken from "Lives of the Saints, For Every Day of the Year," edited by Rev. Hugo Hoever, O.S.B.Cist., Ph.D., New York: Catholic Book Publishing Co., 1951