Едвард V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едвард V
Крал на Англија
На престол9 април 1483 – 26 јуни 1483
(78 days)
ПретходникЕдвард IV
НаследникРичард III
ПротекторРичард III
Почивалиште
ДинастијаДинастија Јорк
ТаткоЕдвард IV
МајкаЕлизабета Вудвилска

Едвард V (4 ноември 1470 - 1483?) бил крал на Англија во периодот од 9 април 1483 до неговото му симнување од власт, два месеци подоцна. Тој бил најголемиот син на Едвард IV и Елизабета Вудвил. На престолот се качил по смртта на неговиот татко во 1483 година. Неговото владеење трае само два месеци, и истото е де факто контролирано од страна на неговиот чичко Ричард, војвода од Глостер, кој го детонирал и го наследил како Ричард III.

Едвард, заедно со својот помал брат Ричард биле испратени во Лондонската кула, наводно дека таму би биле побезбедни. Сепак, двата принцеви никогаш повеќе не биле видени живи. Се смета дека биле убиени по нарачка на Ричард III, и покрај тоа што тоа сѐ уште не е целосно докажано.

Заедно со Едвард VIII и Лејди Џејн Греј, Едвард V еден од трите англиски монарси по 1066 година, кои никогаш не биле официјално крунисани за кралеви.