Марија II

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мери II)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија II
1662 Mary II.jpg
Кралица на Англија, Шкотска и Ирска
На престол 13 февруари 1689 – 28 декември 1694
Крунисување 11 април 1689
Претходник Јаков II
Наследник Вилијам III
Сокралица Вилијам III и II
брачен другар Вилијам III и II
Династија Династија Стјуард
Татко Јаков II
Мајка Лејди Ана Хид
Почивалиште Вестминстерска капела, Лондон

Мери II (англиски: Mary II; 30 април 1662 во Лондон - 28 декември 1694 Лондон) — кралица на Англија од 1689 до 1694 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Таа била ќерка на кралот Јаков II, католички преобратена, таа била одгледана како протестантка и во 1677 година сее омажила за својот братучед, Вилем Орански. Тие живееле во Холандија сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Јаков не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот престол. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска (1689), Јаков избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на Англија (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.