Хенри V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хенри V
Henry V
King Henry V from NPG.jpg
Крал на Англија (more...)
На престол 21 март 1413 – 31 август 1422 (&100000000000000090000009 години и &10000000000000163000000163 дена)
Крунисување 9 април 1413
Претходник Хенри IV
Наследник Хенри VI
Сопружник Катерина де Валоа
Деца
Хенри VI
Династија Династија Ланкастер
Татко Хенри IV
Мајка Марија де Бухон
Почивалиште Вестминстерска капела, Лондон

Хенри V бил крал на Англија во периодот од 1413 - 1422 година. Тој е најстариот син на Хенри IV.

Хенри е роден на 9 август 1386 година или на 16 септември 1387 година. Во 1421 година се оженил со Катерина де Валоа, ќерка на францускиот крал Шарл VI. Во 1422 година се родило единственото му дете - идниот Хенри VI. Во текот на неговото владеење продолжила Стогодишната војна со Франција, Тој успеал да ги обедини титулите на Франција и Англија, па неговиот син бил крал на Англија и Франција. Ова се случило по успешната окупација на Нормандија, Пикардија и поголем број на тврдини во Ил де Франс.

Тој починзл во 1422 година, по враќањето од француската кампања. Тој не успеал да го види својот син. Бил погребан во Вестминстерската капела.

Наводи[уреди | уреди извор]