Харолд I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харолд I
Harold Harefoot in the 13th century The Life of King Edward the Confessor by Matthew Paris
King of the English
На престол12 November 1035 – 17 March 1040
ПретходникCnut the Great
НаследникHarthacnut
Починал(а)17 March 1040
Oxford, England
Почивалиште
СопружникÆlfgifu?
ДецаÆlfwine?
ДинастијаJelling dynasty
ТаткоCnut the Great
МајкаÆlfgifu of Northampton

Харолд I (починал на 17 март 1040 година), познат и како Харолд Брзоногиот, бил Крал на англискиот јазик од 1035 до 1040 година. Прекарот на Харолд „Брзоногиот“ (Harefoot, букв. „зајачко стапало“) првпат е забележан како „Харефо“ или „Харефа“ во дванаесеттиот век во историјата на опатија Ели, а според некои доцносредновековни хроничари тоа значело дека тој бил „флота на нога“. [б 1] [1]

Синот на Кнут Велики и Елфгифу од Нортхемптон, Харолд бил избран за регент на Англија по смртта на неговиот татко во 1035 година. Тој првично владеел со Англија на местото на неговиот брат Хартакнут, кој бил заглавен во Данска поради бунтот во Норвешка кој го соборил нивниот брат Свеин. Иако Харолд сакал да биде крунисан за крал од 1035 година, Етелнот, Архиепископ од Кентербери, одбил да го стори тоа. Дури во 1037 година, Харолд, поддржан од грофот Леофрик и многу други, официјално бил прогласен за крал. Истата година, двајцата полубраќа на Харолд, Едвард и Алфред се вратиле во Англија со значителна воена сила. Алфред бил заробен од Ерл Годвин, кој го запленил и бил предаден на придружба на луѓе лојални на Харолд. Додека бил на пат кон Ели, тој бил ослепен и набргу потоа умрел од раните.

Харолд умрел во 1040 година, владеејќи само пет години. Неговиот полубрат Хартакнут набрзо се вратил и мирно го зазел кралството. Харолд првично бил погребан во Вестминстер, но на Хартакнут неговото тело го одвлекле и го фрлиле во ограда во непосредна близина на реката Темза. Телото по кратко време било земено од рибар и веднаш однесено кај Данците кои чесно го погребале на нивните гробишта во Лондон.

Татковство[уреди | уреди извор]

Кнут, крал на Англија, Данска и Норвешка и неговите синови Харалд и Хартакнут

Англосаксонската хроника известува дека Харолд рекол дека е син на Кнут Велики и Елфгифу од Нортхемптон, „ иако тоа не е точно.“ Фиренца од Ворчестер (12 век) елаборира на темата. Тврдејќи дека Елфгифу сакала да има син од кралот, но не можела. Таа тајно ги посвоила новородените деца на странци и се преправала дека ги родила. Харолд наводно бил син на чевлар, додека неговиот брат Свеин Кнутсон бил вонбрачен син на свештеник. Таа го измамила Кнут да ги препознае двете деца како свои.

Денешната авторка Хариет О'Брајан се сомнева дека Кнут, остроумниот политичар кој „го наредил бескрвното преземање на Норвешка“, можел да биде измамен на таков начин. Таа се сомнева дека приказната започнала како популарен мит, или намерна клевета веројатно скроена од Ема од Нормандија, другата сопруга на Кнут и ривал на Олфгифу.[2]

Владеењето на Хартакнут[уреди | уреди извор]

По смртта на Кнут на 12 ноември 1035 година, помладиот полубрат на Харолд, Хартакнут, син на Кнут и неговата кралица Ема од Нормандија, бил легитимен наследник на престолите и на Данците и на Англичаните. Сепак, Хартакнут не можел да отпатува на неговото крунисување во Англија бидејќи неговото данско кралство било под закана од инвазија од кралот Магнус I од Норвешка и кралот Анунд Јакоб од Шведска. Англиските магнати [б 2] ја фаворизирале идејата Харолд привремено да се постави како Регент или заеднички монарх, поради тешкотијата на отсуството на Хартакнут. И покрај противењето на Годвин, Грофот од Весекс и кралицата, тој на крајот ја добил круната. Постои одреден спор во примарните извори ( Англосаксонската хроника ) за почетната улога на Харолд. Верзиите Е и Ф го споменуваат како регент, а другите како совладетел.[3] [4]

Ијан Хауард истакнувал дека Кнут го оставиле три сина: Свејн, Харолд и Хартакнут. Encomium Emmae Reginae исто така ги опишува Едвард Исповедникот и Алфред Етелинг како синови на Кануте, иако модерниот термин би бил посиноци. Харолд можел да бара регент или кралство бидејќи бил единствениот од петте присутни во Англија во 1035 година. Хартакнут владеел во Данска, а Свејн му се придружил таму по неговото симнување од Норвешкиот престол, додека Едвард и Алфред биле во Нормандија. Харолд можел да владее во името на неговите отсутни браќа, а Ема му конкурира како кандидат за регент.[4]

Сребрен денар на Харолд I

Англосаксонската хроника го игнорира постоењето на Свејн, или неговото тврдење за престолот, што Хауард го смета како доказ дека релативните записи се неверодостојни, за неуспехот да се даде целосна слика. Хеимскрингла од Снори Стурлусон тврди дека Свеин и Хартакнут се договориле да го споделат кралството меѓу нив. Овој договор би ги вклучил Данска и (најверојатно) Англија. Снори цитирал постари извори на оваа тема во кои има зачувано вредни детали.[4]

Царувај[уреди | уреди извор]

Успение на тронот[уреди | уреди извор]

Рунинскиот камен Sm 42, во Смоланд, Шведска, спомнува „Haralds kunungs“, веројатно што значи кралот Харолд. [5]

Харолд наводно побарал крунисување уште во 1035 година. Според Encomium Emmae Reginae, сепак, Етелнот, Архиепископ од Кентербери, одбил да го круниса Харолд. Крунисувањето од Архиепископот би било законско барање за да се стане крал. Етелнот, наводно, ги ставил жезолот и круната на олтарот на храмот, веројатно оној на Катедралата во Кантербери . Понудата да се освети Харолд без користење на која било кралска регалија би била празна чест. Тој одбил да ги отстрани предметите од олтарот и му забранил на секој друг епископ да го прави тоа.[6] [2] Приказната продолжува дека Харолд не успеал да го поколеба Етелнот, бидејќи и митото и заканите се покажале како неефикасни. Очајниот Харолд наводно го отфрлил Христијанството во знак на протест. Тој одбил да присуствува на црковните служби додека не бил крунисан, преокупирајќи се со лов и тривијални работи.[2]

Енкомиум молчел за настан што го објави Англосаксонската хроника и други извори. Харолд бил прифатен за монарх на Витенаџмот одржан во Оксфорд. Неговиот главен поддржувач во советот бил Леофрик, Ерл од Мерсија, додека опозицијата ја предводел Годвин, грофот од Весекс.[2] Постојат докази дека Елфгифу од Нортхемптон се обидувала да ја обезбеди позицијата на нејзиниот син преку мито на благородниците.[6] Во 1036 година, Гунхилда од Данска, сестра на Хартакнут и полусестра на Харолд, се омажила за Хенри III, Крал на Германија . Во оваа прилика Имо, свештеник кој служи во дворот на Светото Римско Царство, му напишал писмо на Азехо, Епископот на Вормс. Писмото вклучувало информации за ситуацијата во Англија, при што гласниците од таму известувале дека Елфгифу ја добива поддршката од водечките аристократи преку молби и поткуп, врзувајќи ги за себе и за Харолд со заклетва на лојалност.[2]

Првично, Кралството Англија било поделено меѓу двајцата полубраќа. Харолд владеел со областите северно од реката Темза, поддржан од локалното благородништво. Јужното благородништво под Годвин и Ема продолжило да се управува во името на отсутниот Хартакнут. Англосаксонската хроника известува дека Годвин и водечките луѓе на Весекс се противеле на владеењето на Харолд „ ...колку што можеле, но не можеле да направат ништо против тоа.[7] Со северот барем на Харолд од страна, придржувајќи се до условите на договорот, во кој бил дел и Годвин, Ема била сместена во Винчестер, со хускарлите на Хартакнут. Харолд набрзо „испрати и ѝ ги одзеде сите најдобри богатства“ на Кнут Велики.[8]

Ситуацијата не можела да трае долго, а Годвин на крајот ја сменил страната. Летописецот Вилијам Малмсбериски тврди дека Годвин бил совладан „ по моќ и по бројност“ од Харолд.[7] Во 1037 година, Ема Нормандија побегнала во Бриж, Фландрија, а Харолд „секаде бил избран за крал“.[9] Деталите зад настанот се нејасни. Извештајот за Англосаксонската хроника, верзија Е, прескокнува од Харолд како обичен регент до Харолд како единствен крал. Верзиите C и D дури и не прават разлика помеѓу двете фази. Ијан Хауард теоретизира дека смртта на Свејн Кнутсон можела да ја зајакне позицијата на Харолд. Тој од вториот преживеан син на Кнут станал најстариот жив, со Хартакнут сè уште отсутен и неспособен да го притисне своето барање за тронот.[4]

Самиот Харолд е донекаде нејасен. Историчарот Френк Стентон сметал дека е веројатно дека неговата мајка Елфгифу била „вистинскиот владетел на Англија“ дел или цело време од неговото владеење.[8] Кели Деврис истакнува дека за време на Развиениорт среден век, кралското наследство во Северна Европа било определено од воената моќ. Најстариот син на кралот може да има супериорно право на наследство, но сепак да го изгуби тронот од помлад брат или друг помлад барател, кој поседува поголема воена поддршка. Харолд на овој начин успеал да го освои тронот против супериорното тврдење на Хартакнут. 11 век дава други слични примери. Магнус I од Норвешка (владеел 1035–1047), кој не бил воен лидер, владеел повеќе од една деценија кога неговиот вујко Харалд Хардрада (владеел 1047–1066) го оспорил неговото владеење. Со оглед на тоа што Харалд е познат војсководец, неговото тврдење рано ќе го заврши владеењето на Магнус. Балдвин VI, гроф од Фландрија (владеел од 1067–1070) всушност бил наследен од неговиот брат Роберт I (владеел 1071–1093), наместо неговите сопствени синови. Роберт Куртоз, војводата од Нормандија (владеел 1087–1106) го загубил тронот на Англија од неговите помлади браќа Вилијам II (владеел 1087–1100) и Хенри I (владеел 1100–1135).[7]

Со оглед на тоа што Кралството Англија практично беше во сопственост на Харолд, Хартакнут не можеше ни да пристапи без да обезбеди доволно воена сила. Неговата одлука да остане во Данска веројатно укажува на тоа дека нема доволно поддршка, иако тој сигурно ќе чека прилика насилно да го потврди своето барање и да го собори својот полубрат.[7] Харолд владеел како единствен крал од 1037 до 1040 година[3] Има неколку преживеани документи за настаните од неговото владеење. Англосаксонската хроника претежно покрива црковни прашања, како што се смртта и именувањата на епископи и архиепископи. Сепак, постои запис за престрелка меѓу Англосаксонците и Велшаните во 1039 година. Именуваните жртви биле Идвин (Едвин), брат на Леофрик, Ерл од Мерсија, Туркил и Елфгеат, но нема други детали во врска со овој настан. Исто така, во 1039 година, се споменува голема невреме, повторно без детали.[2] [9]

Враќање на Ефред и Едвард[уреди | уреди извор]

Монета на Харолд

Во 1036 година, Елфред Етелинг, син на Ема од одамна мртвата Етелред, се вратил во кралството од егзил во Војводството Нормандија со неговиот брат Едвард Исповедникот, со покажување на оружје. Нивната мотивација е неизвесна. Вилијам од Поатје тврдел дека тие дошле да го бараат Англискиот престол за себе. Френк Барлоу се сомневал дека Ема ги поканила, можеби за да ги искористи против Харолд.[8] [7] Ако е така, тоа би можело да значи дека Ема ја напуштила причината за Хартакнут, веројатно за да ја зајакне сопствената позиција, но тоа би можело да го инспирира Годвин да ја напушти изгубената кауза.[4]

Encomium Emmae Reginae тврди дека самиот Харолд ги намамил во Англија, откако им испратил фалсификувано писмо, наводно напишано од Ема. Писмото, го осудува однесувањето на Харолд кон неа и ги повикал нејзините отуѓени синови да дојдат и да ја заштитат. Барлоу и другите современи историчари се сомневаат дека ова писмо е вистинско.[7] Ијан Хауард тврдел дека тоа што Ема не е вклучена во голем политички маневар би било „не карактерно за неа“, а Encomium веројатно се обидувал да ја прикрие нејзината одговорност за грешка.[4] Вилијам од Џумиеж известува дека порано во 1036 година, Едвард извршил успешен напад на Саутемптон, успевајќи да извојува победа против трупите кои го бранеле градот и потоа отпловиле назад во Нормандија „богато натоварена со плен “, но брзото повлекување потврдува Проценката на Вилијам дека на Едвард ќе му треба поголема војска за сериозно да го преземе тронот.[7]

Со својот телохранител, според Англосаксонската хроника, Ефред имал намера да ја посети својата мајка, Ема во Винчестер, но можеби го направил ова патување поради други причини освен семејно обединување. Бидејќи „мрморењето беше многу во корист на Харолд“, во насока на Годвин (сега очигледно на страната на Харолд), Елфред бил заробен. Годвин го навел да го фати и да го предаде на придружба на луѓе лојални на Харолд. Тој бил пренесен со брод до Ели и ослепен додека бил на бродот. Тој починал во Ели набргу потоа поради сериозноста на раните. На сличен начин се лекувал и неговиот телохранител. Настанот подоцна ќе влијае на односот помеѓу Едвард и Годвин, Исповедникот смета дека Годвин е одговорен за смртта на неговиот брат.[3] [8]

Неуспешната инвазија покажува дека Харолд, како син и наследник на Кнут, ја добил поддршката од Англо-Данското благородништво, кое насилно ги отфрлило тврдењата на Елфред, Едвард и (со проширување) Етелинзите. Домот на Весекс ја изгубил поддршката меѓу благородништвото на Кралството.[4] Ова може да послужило и како пресвртница во борбата меѓу Харолд и Ема што резултирало со егзил на Ема.[4]

Смртта[уреди | уреди извор]

Харолд умрел во Оксфорд на 17 март 1040 година,[9] токму кога Хартакнут подготвувал инвазиска сила на Данците, и бил погребан во Вестминстерската опатија.[6] [б 3] Тело последователно било ексхумирано, обезглавено и фрлено во ограда на границата со Темза кога Хартакнут го презел тронот во јуни 1040 година било погребано на нивните локални гробишта во Лондон.[10] Телото на крајот било погребано во црква во градот Вестминстер, кој соодветно го добил името Свети Климент Дејнс.[11] Контрадикторен извештај во сагата Книтлинга (13 век) известува дека Харолд бил погребан во градот Морстр, заедно со неговиот полубрат Хартакнут и нивниот татко Кнут. Додека се споменува како голем град во текстот, ништо друго не е познато за Морстр.[12] Хеимскрингла од Снори Стурлусон известува дека Харолд бил погребан во Винчестер, повторно заедно со Кнут и Хартакнут.[12] [13]

Причината за смртта на Харолд е неизвесна. Кетрин Холман смртта ја припишува на „мистериозна болест“.[14] Англосаксонската повелба ја припишува болеста на божественото расудување . Харолд наводно барал сендвич за себе, со што ги лишил монасите од Крајстчерч. Харолд е опишан како лежи болен и во очај во Оксфорд. Кога монасите дошле кај него да го решат спорот за Сендвич, тој „лежеше и поцрнуваше додека зборуваа“.[15] Контекстот на настанот бил спор помеѓу Крајстчерч и Опатијата Свети Августин, која ја презела локалната патарина во името на кралот. Малку се обрнува внимание на болеста на кралот. Хариет О'Брајан смета дека ова е доволно за да укаже дека Харолд починал од природна смрт, но не и за да се утврди природата на болеста. Самите англосаксонци би го сметале за застрелан од џуџиња (нападнат од џуџиња), нивниот термин за кој било број на смртоносни болести.[2] [15] Мајкл Еванс истакнува дека Харолд бил само еден од неколкуте млади кралеви на Англија пред освојувањето што умрел по краткото владеење. Други вклучуваат Едмунд I (владеел 939–946, убиен на 25-годишна возраст), Едред (владеел 946–955, починал на 32-годишна возраст), Едвиг (владеел 955–959, починал на 19-годишна возраст), Едмунд Ајронсајд (владеел 1016 година, убиен на 26-годишна возраст) и Хартакнут (владеел од 1040-1042 година, кој ќе умре на 24-годишна возраст). Еванс се прашува дали улогата на крал била опасна во оваа ера, повеќе отколку во периодот по освојувањето, или дали наследни болести биле на сила, бидејќи повеќето од овие кралеви биле членови на истата лоза, Куќата на Весекс.[16]

Не е јасно зошто некој крал би бил погребан во Опатијата. Единствените претходни членови на кралското семејство, наводно, погребани таму биле Себерт од Есекс и неговата сопруга Етелгода. Ема Мејсон шпекулира дека Кнут изградил кралска резиденција во близина на Опатијата или дека Вестминстер имал некое значење за Данските кралеви на Англија, што исто така би објаснило зошто Хартакнут не дозволувал узурпатор да биде погребан таму. Недостатокот на детали во Англосаксонската хроника имплицира дека, за неговите составувачи, главната точка на интерес не била местото на погребување, туку ексхумацијата на телото.[10] Хариет О'Брајан теоретизира дека изборот на локација може едноставно да ја одрази политичката припадност на областа Вестминстер и блискиот Лондон, што е база на моќ за Харолд.[2]

Детален извештај за ексхумацијата се појавува во списите на Јован од Ворчестер (12 век). Групата задолжена за мисијата, наводно, била предводена од Елфрик Путок, надбискуп од Јорк и Годвин, гроф од Весекс. Вклучувањето на такви значајни луѓе би имало свое значење, давајќи му на настанот официјален карактер и избегнувајќи тајност. Ема Мејсон се сомнева дека ова може да послужи и како казна за Годвајн, кој служел како главен поддржувач на Харолд, а сега бил обвинет за страшната задача.[10]

Потомство[уреди | уреди извор]

Харолд можеби имал жена, Елфгифу, и син, Елфвин,[1] кој се замонашил на континентот кога бил постар - неговото монашко име било Албоин. Ælfwine/Alboin е забележан во 1060 и 1062 година во повелби од Опатија црквата Свети Фој во Конкес, во кои се споменува како син на „ Heroldus rex fuit Anglorum“ (латински: Харолд, кој бил крал на Англискиот народ). Харолд е најверојатниот татко, бидејќи единствениот друг крал Харолд бил Харолд Годвинсон, кој не се качил на тронот до 1066 година. Во секој случај, малолетно момче нема да може да го преземе тронот во 1040 година. Неговите можни наследни тврдења нема да бидат доволни за да се добие поддршката од водечките благородници против возрасниот Хартакнут.[6] [10]

Елфгифу од Нортхемптон исчезнува без трага по 1040 година. Според Англосаксонската хроника, Харолд владеел четири години и шеснаесет недели, според која пресметка тој би почнал да владее две недели по смртта на Кнут.[17]

Репутација[уреди | уреди извор]

Хрониката на Проза Брут било Англо-?Норманско дело, кое ги опфаќа Британските и Англиските монарси од Брут ( Брут од Троја ), до смртта на Хенри III во 1272 година. Најверојатно е напишан за време на владеењето на Едвард I (владеел 1272–1307), иако најстариот преживеан ракопис датира од 1338 година. Текстот често вклучува забележителни грешки. Оригиналниот автор останува непознат, но имало голем број на продолжувања од различни раце, проширувајќи ја приказната до Битката кај Халидон Хил (1333).[18] Материјалот за Харолд е прилично неласкав. Авторот сметал дека и Харолд и Хартакнут биле синови на Кнут и Ема од Нормандија. Тој продолжува да го прикажува Харолд на следниов начин: „ . . . Тој залута од квалитетите и однесувањето на неговиот татко, кралот Кнут, бидејќи воопшто не се грижеше за витештвото, за учтивоста или честа, туку само за својата волја. . . " . Тој го обвинува Харолд дека ја избркал сопствената мајка Ема од Англија, по совет на Годвин, Ерл од Весекс. Тој го слика Хартакнут во поповолно светло.[18]

Сагата Книтлинга (13 век) го смета Харолд за најстариот син на Кнут и Ема од Нормандија, иако нејзиниот автор често погрешно ги прикажува семејните односи. Хартакнут и Гунхилда од Данска во текстот се сметаат за негови помали браќа и сестри. Наративот ги наведува Харолд и Хартакнут како договор ги делат царствата на нивниот татко. Исто така, се прикажува како Харолд му нуди гостопримство на својот полубрат Едвард Исповедникот, но тие всушност биле полубраќа, а Едвард се населил во Англија само по смртта на Харолд.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. i.e. able to run fast
 2. Earl Leofric and almost all the thegns north of the Thames, and the men of the fleet in London
 3. This may have been motivated partly by the murder of Alfred, Harthacnut's half-brother, and partly by Harthacnut's perceived theft of the crown.

Цитати[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Lawson 2004.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 O'Brien 2006.
 3. 3,0 3,1 3,2 Douglas 1977.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 Howard 2005.
 5. Prìcak 1981.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Bolton 2006.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 7,6 DeVries 1999.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 Stenton 1970.
 9. 9,0 9,1 9,2 Swanton 1998.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Mason & Shoemaker 2004.
 11. Anon. 1869.
 12. 12,0 12,1 12,2 Fjalldal 2005.
 13. Sturluson 1844.
 14. Holman 2007.
 15. 15,0 15,1 Robertson 2009.
 16. Evans 2007.
 17. Giles 1914; for the calculation, see Swanton 1998.
 18. 18,0 18,1 Marvin 2006.

Извори[уреди | уреди извор]

Владејачки титули
Претходник
Кнут Велики
Крал на Англичаните
1035–1040
Наследник
Хартакнут

Предлошка:English, Scottish and British monarchs