Ричард Кромвел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричард Кромвел
Втор Лорд заштитник на Комонвелт на Англија, Шкотска и Ирска
На должноста
3 септември 1658 – 25 мај 1659
(264 дена)
Претходник Оливер Кромвел
Наследник Државен совет
Лични податоци
Роден(а) 4 октомври 1626
Хантингдон, кембриџшир
Починал(а) 12 јули 1712
Чеснат, Хартфордшир
Националност Англичанец
Сопружник Дороти Мејџор
Роднини Оливер Кромвел (татко)
Елизабет Борчиер (мајка)
Вероисповед Пуританец
Прекар Тамблдаун детектив; Кралски детектив;

Ричард Кромвел бил лорд-заштитник на Англија и најстариот преживеан син на Оливер Кромвел, кој бил подготвен за висока функција.

Животопис[уреди | уреди извор]

Служел во парламентарната армија и бил член на Парламентарниот и Државниот совет. По смртта на неговиот татко бил назначен за лорд-заштитник, но набрзо бил соочен со големи тешкотии и бил присилен да абдицира. Откако му се насобрале големи долгови, пребегнал во Париз во 1660 година за да одбегне кредиториите, во 1680 година се вратил и живеел во изолација и осаменост.[1]