Пикардија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пикардија
Picardie
Земја Франција
ПрефектураАмјен
Департмани
Управа
 • ПретседателКлод Геверк (PS - Социјалистичка партија)
Површина
 • Вкупна19.399 км2 (7,490 ми2)
Население (2007-01-01)
 • Вкупно1.890.000
 • Густина97/км2 (250/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
NUTSFR2
Мреж. местоcr-picardie.fr

Пикардија (француски: Picardie, француски изговор: [pikaʁdi]) е еден од поранешните региони на Франција, сместен во северниот дел на земјата.

Историја[уреди | уреди извор]

Историската провинција Пикардија се протегала северно од Ноајон до Кале, низ целиот департман Сона и северно од департманот Ена. Провинцијата Артоа (областа Арас) ја делела Пикардија од Француска Фландрија.

Денес, современиот регион Пикардија не го вклучува брегот од Берк до Кале, преку Булоња (Булоне), кој денес е во регионот Север-Па де Кале, но ги вклучува краевите (pays) Бовези, Валоа, Ноајон, Лан, Соасоне, Омоа на југ од департманите Ен и Оаза.

Географија[уреди | уреди извор]

Пејзаж во Пикардија

Пикардија се протега од долгите песочни брегови на устието на Сома на запад до пространите шуми и пасишта на исток и надолу кон замоците на Шантији или Пјерфон близу до париското подрачје и на југ сè до виноградите на границата со Шампања (Champagne picarde). Регионот се состои од 4 департмани:

Култура[уреди | уреди извор]

Пикардското културно наследство вклучува некои од најубавите готски цркви (Катедралите во Амјен и Буве), изразена локална гастрономија (ficelle picarde, flamiche aux poireaux, tarte au maroilles), пиво и традиционални игри и спортови како longue paume (претходникот на тенисот), како и пикардските танци.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописите помеѓу 1990 и 1999, населението на Оаза се зголемувало за 0,61% годишно (речиси двојно побрзо од Франција во целина) додека департманот Ена бележи намалување на населението додека пак во Сома сосем малку било во пораст (за 0,16% годишно). Денес, 41,3% од популацијата на Пикардија живее во департманот Оаза.

Администрација[уреди | уреди извор]

Претседател на Регионалниот совет е Клод Геверк, припадник на социјалистите кој е на истата функција од 2004. Од 2008, градоначалник на градот Амјен, главен град на регионот, е социјалистот Жил Демеји.

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Опатијта во Оаза

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 49°30′N 2°50′E / 49.500° СГШ; 2.833° ИГД / 49.500; 2.833