Џузепе Унгарети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џузепе Унгарети
Giuseppe Ungaretti
Ungaretti Giovane.jpg
Занимањебод, новинар, есеист, академ
НационалностИталијанец
Период1912–1970
Жанрлирски поет
ПредметЛитературна критика
Книжевно движењеСимболизам
футуризам
Дада
Ла Ронда
Ерметисмо

Џузепе Унгарети (8 февруари 1888 - Милано, 5 јуни 1970) бил италијански поет, кој се смета за еден од најславните поети во својата земја. Автор е на збирките песни „Болка“, „Песни“, „Ветена земја“ и „Крик и пејзажи“.