Јулија Липницкаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јулија Липницкаја
Julia Lipnitskaia Olympics 2014.jpeg
Јулија на Олимписките игри 2014 во Сочи
Лични податоци
Роден(а) 5 јуни 1998 (1998-06-05) (воз. 19 г.)
Екатеринбург
Живеалиште Москва
Висина 1,58 метри
Спорт
Земја  Русија
Спорт Уметничко лизгање
Дисциплини Поединечната конкуренција за жени

Јулија Липницкаја (руски: Ю́лия Вячесла́вовна Липни́цкая, родена на 5 јуни 1998 во Екатеринбург) — руска уметничка лизгачка. Таа е олимписка шампионка во екипна конкуренција во уметничко лизгање (Сочи 2014)[1] и актуелна европска шампионка (2014).[2] Беше исто така светска јуниорска шампионка (2012).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Грациозност на мраз: 15-годишната Јулија Липницкаја ѕвезда во Сочи“, Femina.mk, 9 февруари 2014 (конс. 13 февруари 2014 г).
  Олимписко злато за најмладата руска лизгачка Јулија Липницкаја“, Нова Македонија, 10 февруари 2014 (конс. 13 февруари 2014 г).
  Јулија Липницкаја: Неверојатен 15-годишен талент во областа на уметничкото лизгање“, Кафе пауза, 10 февруари 2014 (конс. 13 февруари 2014 г).
  Русинката Липницкаја најмлад олимписки шампион во историјата“, Екипа, 9 февруари 2014 (конс. 13 февруари 2014 г).
  ВИДЕО: Липницкаја со 15 години влезе во историјата“, Курир, 10 февруари 2014 (конс. 13 февруари 2014 г).
  ЗОИ: Липницкаја најмлада освојувачка на златен медал во историјата на Игрите“, Дневник Online (конс. 13 февруари 2014 г).
  15yo prodigy Yulia Lipnitskaya is Russia's youngest Winter Olympic champion“, Russia Today, 9 февруари 2014 (конс. 12 февруари 2014 г).
  Russia’s Julia Lipnitskaia is an Olympic gold medalist, and she’s 15 years old“, USA Today, 10 февруари 2014 (конс. 12 февруари 2014 г).
 2. Yulia Lipnitskaya, 15, wins European Championships“, NBC OlympicTalk, 17 јануари 2014 (конс. 12 февруари 2014 г).
 3. „Julia LIPNITSKAIA - Biography“. ISU. http://www.isuresults.com/bios/isufs00013146.htm. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]