Диего Веласкес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диего Веласкес
Self-portrait, 45 × 38 cm
Роден(а)Диего Родригес де Силва Веласкес
6 јуни 1599
Севиља, Шпанија
Починал(а)6 август 1660
Мадрид, Шпанија
НационалностШпанец
Познат(а) поСликање
Значајни делаLas Meninas“, 1656
Rokeby Venus“, 1644–1648
The Surrender of Breda“, 1634–1635
ПравецБарок
Роденото место на Веласкес во Севиља

Диего Родригес де Силва Веласкес (6 јули 1599 - 6 август 1660) шпански сликар. Неговите дела се одраз на генијалноста на уметникот, кој екстатичниот барок и мистицизмот на своето време ги надминал со духот на критичкиот реализам.

Најпознати негови дела се Дворски дами, Предавањето на Бреда (наречено и Копја), Венера со огледало и Ткајачи на килими. Роден е во Севиља, на 6 јули 1599 година.

Влијание и значење[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tadeuš Ruževič, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg / Čigoja štampa, 2013, стр. 114-125.
  2. „Diego Velázquez“. Архивирано од изворникот на 2021-01-25. Посетено на 2021-02-04.
  3. Diego Velázquez 1599 - 1660

Надворешни врски[уреди | уреди извор]