Прејди на содржината

Министерство за земјоделство на САД

Координати: 38°53′16.58″N 77°1′48.12″W / 38.8879389° СГШ; 77.0300333° ЗГД / 38.8879389; -77.0300333
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од USDA)
Министерство за земјоделство на САД
United States Department of Agriculture
Печат на министерството
Лого на министерството
Знаме на министерството
Податоци за органот
Основан 15 мај 1862
како министерство: 15 февруари 1889
Претходник Земјоделско одделение
Надлежност Федерална влада на САД
Седиште Зграда „Џејми Л. Витен“
1301 Independence Avenue, Вашингтон

38°53′16.58″N 77°1′48.12″W / 38.8879389° СГШ; 77.0300333° ЗГД / 38.8879389; -77.0300333
Вработени 105.778
Годишен буџет $132,3 млрд
Раководител Сони Пердју
(Министер за земјоделство)
Мрежно место
usda.gov


Министерство за земјоделство на САД (англиски: United States Department of Agriculture, USDA) — министерство на САД одговорно за осмислување и извршување на државната политика во полето на земјоделство, сточарство и храната. Има за цел да ги задоволи потребите на земјоделците и сточарите, да ја унапредува земјоделската трговија и производство, да држи контрола на безбедноста на храната, да ги штити природните ресурси, да се грижи за руралните заедници и да се бори против неисхранетоста и гладот во САД и во странство.

На чело на министерството стои министерот за земјоделство (наречен „Секретар за земјоделство“), кој е член на кабинетот.

Миинистерството оди потекло од службата за земјоделски работи основана 1862, која добила статус на министерство дури во 1889 г. Денес има 105.778 вработени[1] и годишен буџет од 132,3 милијарди долари.[2]

Одделенија и служби[уреди | уреди извор]

 • Секретар (министер) за земјоделство
  • Заменик-секретар (заменик-министер) за земјоделство
   • Потсекретар за фармерски и странско земјоделство
    • Служба за регулатива и запазување
    • Служба за странско земјоделство
    • Служба за управување со ризици
    • Здружение за стоково кредитирање
    • Федерално здружение за земјоделско осигурување
   • Потсекретар за природни ресурси и животна средина
    • Шумарска служба на САД
    • Служба за заштита на природните ресурси
   • Потсекретар за рурален развој
    • Служба за рурално домување
    • Служба за рурална инфраструктура
    • Рурална деловно-кооперативна служба
   • Потсекретар за храна, исхрана и потрошувачки услуги
    • Служба за храна и исхрана
    • Центар за политика и застапништво на исхраната
   • Потсекретар за безбедност на храната
    • Инспекторат за безбедност на храната
   • Потсекретар за научна работа, образование и економија
    • Служба за земјоделска научна работа
    • Служба за заедничка државна научна работа, образование и надградба
    • Служба за економско истражување
    • Национална земјоделска библиотека
    • Национална земјоделска статистичка служба
   • Потсекретар за пласман и регулативни програми
    • Служба за земјоделски пласман
    • Здравствен инспекторат за животни и растенија
    • Управа за инспекција на жито, пакување и складишта

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. податок од јуни 2007 г.
 2. проценка за 2011 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]