Витамин Д

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глобално ниво на серум на витамин Д кај возрасните (nmol/L).[1][2]
  > 75
  50-74
  25-49

Витамин Д се состои од група на секостероииди растворливи во масти. Двете најважни форми се витамин Д2 (или ergocalciferol) и витамин Д3 (или cholecalciferol). Витамин Д, кој се синтетизира во телото, е резултат на изложување на сонце, или воведен преку храна и витамински додатоци, тоа е биолошки инертен и да се активира во телото по одредени хемиски реакции.[3]

Витаминот Д е многу важен за метаболизмот на калциум и фосфор, што ја промовира ресорпција на овие минерали од цревата и овозможува нивно складирање во коските. Потребен е за правилен раст на коските и забите и за доброто на мускулите и нервните ткива. Витамин Д се формира во кожата за време на сончање, додека потребата за дополнителни количини на витамин Д се добива од храната. Добри извори се: црн дроб, масло, риба, путер, јајца (жолчка).

Витамин Д предизвикува демирилизација на коските, во која кај децата се манифестира како рахитис, и кај возрасните, како остеомалација. За третман на рахитисот се користити масло од витамин Д, кој се прима орално или интрамускулатурно.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wahl DA, Cooper C, Ebeling PR, Eggersdorfer M, Hilger J, Hoffmann K, и др. (2012-08-29). „A global representation of vitamin D status in healthy populations“ (PDF). Archives of Osteoporosis. 7 (1–2): 155–72. doi:10.1007/s11657-012-0093-0. hdl:11343/220606. PMID 23225293. S2CID 207300035.
  2. Wahl DA, Cooper C, Ebeling PR, Eggersdorfer M, Hilger J, Hoffmann K, и др. (2013-02-01). „A global representation of vitamin D status in healthy populations: reply to comment by Saadi“. Archives of Osteoporosis. 8 (1–2): 122. doi:10.1007/s11657-013-0122-7. PMID 23371520. S2CID 5929230.
  3. „Dietary Supplement Fact Sheet: Vitamin D“. National Institutes of Health. Архивирано од изворникот на 2007-09-10. Посетено на 14 март 2010.