Џунгла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џунгла

Џунгла е густа тропска шума на Индсики Полуостров, во Индокина и на Малајски Архипелаг. Во џунглите растат дрва високи 20-30м. Превладуваат тиково, сандалово, лебно дрво, разни видови палми и друга бујна вегетација, распоредена по катови.

Џунглата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Бетонска џунгла“ (Concrete Jungle) - песна на англиската рок-група „Спешлс“ (The Specials).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]