Антонио Алегри да Кореџо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Антонио Алегри Кореџо)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антонио да Кореџо
Antonio da Correggio
Antonio Allegri da Correggio.jpg
Портрет на Кореџо
НационалностИталијанец
Познат(а) пофрескопис, сликарство
Значајни делаОдаја на игуменката
Јупитер и Јо
Успение на Пресвета Богородица
Правецвисока ренесанса
маниризам

Антонио Алегри да Кореџо (итал. Antonio Allegri da Correggio, 30 август 1489 - 6 март 1543), познат и само како КореџоИталијански сликар од високата ренесанса и маниризмот, еден од творците на барокното сликарство. Сликал религиозни и митолошки теми, а важна особина на неговото сликарство е разнежената сензуалност, декоративноста и чувството за односот на светлото и темното.