Кореџо (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кореџо
Correggio
општина
Град Кореџо
Земја Италија
Регион Емилија-Ромања
Покраина Реџо Емилија (RE)
Поделоци Будрио, Каноло, Фацано, Фоздондо, Лемицоне, Мандрио, Мандриоло, Прато, Сан Бјаџо, Сан Мартино Пиколо, Сан Просперо.
Управа
 • Градоначалник Марцио Јоти (ДП)
Површина
 • Вкупна 77 km2 (30 sq mi)
Надм. вис. 33 m (108 ft)
Население (31 мај 2007)[1]
 • Вкупно 23.285
 • Густина 300/km2 (780/sq mi)
Демоним Корегези
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 42015
Повик. бр. 0522
Светец-заштитник Св. Кирин
Слава 4 јуни
Мреж. место Матична страница

Кореџо (итал. Correggio) е град и општина во покраината Реџо Емилија (регион Емилија-Ромања) во Италија. Сместен е во долината на реката По. Населението брои 23.108 жители (2007).[1]

Заштитник на градот е Св. Кирин Нојски[2], ан кого е посветена главната црква во градот „Сан Кирино“.

Градот бил седуште на Вероника Гамбара (1485–1550) политички деец и поетеса која владеела со кнежевството (1518-1550) по смртта на нејзиниот сопруг, грофот Џиберто X.

Кореџо е родно место на познатиот ренесансен сликар Антонио Алегри да Кореџо. Во Кореџо живеел и францускиот поет Тигдијал Менон.

Во градот е роден композиторот Клаудио Меруло, рокерот Лучијано Лигабуе, маратонецот Дорандо Пјетри (фамозно дисквалификуван на Летните олимписки игри во 1908, како и романописецот Пјер Виторио Тондели.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Светски географски лексикон“. http://www.world-gazetteer.com/wg.php?men=gpro&des=gamelan&geo=484975063. посет. 2 февруари 2007 г.  (англиски) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „world gazetteer“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Свети Кирин (италијански)