Антонио Алегри да Кореџо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антонио да Кореџо
Antonio da Correggio
Antonio Allegri da Correggio.jpg
Портрет на Кореџо
Националност Италијанец
Познат(а) по фрескопис, сликарство
Значајни дела Одаја на игуменката
Јупитер и Јо
Успение на Пресвета Богородица
Правец висока ренесанса
маниризам

Антонио Алегри да Кореџо (итал. Antonio Allegri da Correggio, 30 август 1489 - 6 март 1543), познат и само како Кореџо е Италијански сликар од високата ренесанса и маниризмот, еден од творците на барокното сликарство. Сликал религиозни и митолошки теми, а важна особина на неговото сликарство е разнежената сензуалност, декоративноста и чувството за односот на светлото и темното.