Ана (кралска принцеза)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана
Kралска принцеза
СопружникМарк Филипс
(1973 - 1992)
Тимоти Лоренс
(1992)
ДецаПитер Филипс
Зара Филипс
Полно име
Ана Елизабета Алис Луис [1]
ДинастијаВиндзорска династија
Гликсбурговци
Таткопринц Филип
МајкаЕлизабета II

Принцеза Ана или Ана Елизабета Алис Луис (англиски: Anne Elizabeth Alice Louise) е единствената ќерка на британската кралица Елизабета II и принцот Филип. Таа се мажела двапати и тоа со Марк Филипс, од кој брак има две деца: Питер Филипс и Зара Филипс, а вториот брак со Тимоти Лоренс.

Ана е родена на 15 август 1950 година. Во времето кога се родила била трета, а подоцна станала втора линија за наследство на престолот. Таа е позната по своите добротворителни цели, покровител на повеќе од 200 организации. Освен ова, таа е позната и по својот талент за јавање, освојувајќи два сребрени и еден златен медал. Таа е единствениот член на британското кралско семејство која требало да се натпреварува на Олимписките игри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. As a titled royal, Anne does not hold, nor ever has held, a surname, but, when required, her maiden name is Mountbatten-Windsor