Џефри II (гроф од Бретања)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џефри II
Geoffrey2.jpg
Гроф од Бретања
На престол јули 1181 – 19 август 1186
Претходник Конан IV
Наследник Констанца
Сопружник Констанца
Деца
Елеонора
Матилда
Артур
Династија Династија Плантагенет
Татко Хенри II
Мајка Елеонора
Почивалиште Богородична црква

Џефри II (23 септември 1158 - 19 август 1186) бил четвртиот син на англискиот крал Хенри II и Елеонора.

Во периодот од 1181 до 1186 година бил гроф на Бретања. Во јули 1181 година се оженил за Констанца, од кој брак се родиле три деца: Елеонора, Матилда и Артур