Перец Маркиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Перец Маркиш (еврејски: פּרץ מאַרקיש; руски: Перец Давидович Маркиш; (7 декември 1895 - 12 август 1952) е советски писател со еврејско потекло кој пишувал на еврејски.[1][2] Неговите далечни претци водат потекло од Шпанија. Како дете посетувал хедер и пеел во хорот на локалната синагога. Служи како војник во армијата на Царска Русија во текот на Прва светска војна. Во неговите рани дваесетти, заедно со Лајб Квитко и други, станува член на Киевската група на еврејски поети. Автор е на многу песни, драми и неколку романи. Неговата поезија на руски ја препева Ана Ахматова, како и низа други видни поети. Живее во Берлин, Париз, Лондон, Варшава и Рим пред да се врати во Русија.

Во 1946 година ја добива Сталиновата награда. Иронично, токму по наредба на Сталин, Маркиш, заедно со уште дванаесет други еврејски поети е погубен на Ноќта на убиените поети.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Перец МаркишЕнциклопедија Британика (англиски)
  2. Leftwich, Joseph (1974). An anthology of modern Yiddish literature. Walter de Gruyter. стр. 332. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]