Акира Куросава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акира Куросава
Akirakurosawa-onthesetof7samurai-1953-page88.jpg
Роден(а)23 март 1910(1910-03-23)
Синагава, Токио, Јапонија
Починал(а)септември 6, 1998(1998-09-06) (возр. 88)
Сетагаја, Токио, Јапонија
ЗанимањеРежисер, сценарист, продуцент, уредник
Активен1936–93
Познат(а) поНаусика од долината на ветрот
Принцезата Мононоке
Чихиро
Движечкиот град на Хаул
СопружникЈоко Јагучи

Акира Куросава (јапонски: 黒澤 明) е јапонски режисер. Сметан за еден од најзначајните и највлијателните режисери во историјата, Куросава режирал 30 филмови за време на неговата 57-годишна кариера. Во 1990 година, тој добил Оскар за животно дело.[1][2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Academy Award Acceptance Speech Database“. Посетено на June 13, 2010.
  2. „Akira Kurosawa Tribute with George Lucas, Steven Spielberg“. November 19, 2008. Посетено на June 28, 2010.