Прејди на содржината

Вилијам Леви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилијам Леви
ПрекарВили
Роден(а)Вилијам Леви Гутјерез
ЗанимањеГлумец, модел
Активен2002 - сè уште
Вилијам Леви во 2015 година

Вилијам Леви (шпански: William Levy) е кубански глумец и поранешен модел.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Леви е роден на 29 август 1980 година во Хавана, Куба. Како најстар од трите деца, заедно со семејството емигрира во Мајами кога имал 14 години.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Негова прва појава во мексиканските теленовели е во 2007 година во теленовелата Страст на продуцентката Карла Естрада во продукциската куќа Televisa. Во оваа серија глуми заедно со Фернандо Колунга, Сузана Гонсалес, Себастијан Рули, Даниела Кастро, Алберто Естрела и др. Во 2008 година ја добива и првата главна улога во мексиканската серија Внимателно со ангелот, наспроти поранешната членка на музикалната група RBD, Мајте Перони.

Теленовели[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-10-26. Посетено на 2009-07-17.