Мајте Перони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајте Перони
Maite Perroni
Родено имеМајте Перони Бeoрлегуи
Maite Perroni Beorlegui
Познат(а) и какоМајте
Роден(а)9 март 1983
Мексико
ПотеклоМексико, Италија
Жанровипоп
Занимањапејачка, глумица
Мреж. местоhttp://www.maite-perroni.com

Маите Перони (родена на 9 март 1983 во Мексико Сити, Мексико) — мексиканска актерка и пејачка. Нејзиното правилно име е Марија Тереза Перони Берлоџи. Името и е дадено по мајка и бидејќи таа се вика Марија Тереза. Нејзиниот татко се вика Javier и има двајца браќа кои се поголеми од неа, Адолфо и Франциско. Нејзиното потекло е од Италија. Висока е 160 cm. Има студирано на факулетот Centro de Education Artistica (CEA). Во 2009 е прогласена за една од најубаввите 50 жени во светот во списанието People. Таа е заштитно лице на NYX Cosmetics и Pantene. Има добиено 1 награда во 2006 за најдобра тв-серија песна, а во 2009 има добиено награда за најмлада и најубава глумица во мексиканските сапуници.

Кариера[уреди | уреди извор]

Мајте Перони се прослави со нејзината улога во Ребелде,копија од аргентинската сапуница "Rebelde Way".Таа ја претставуваше Guadalupe "Lupita" Fernandez,тинејџерка од посиромашно семејство која добива можност да учи во фиктивното Elite Way School.Rebelde траеше од 2004 до 2006,440 епизоди. Следејќи го успехот на Rebelde,во 2007,Televisa ја објави серијата RBD:La Familia која траеше само 13 епизоди.

Во 2008 таа ја глумеше главната улога во серијата "Cuidado Con El Angel" заедно со William Levy.Серија имаше голем успех низ целиот свет.Таа исто така се популаризира во следната серија Mi pecado,каде што пак ја имаше главната улога со Eigenio Siller.Таа беше дел од трета сезона на Mujeres Asessinas во шестата епизадо,наречена Las Blanco,вдовица заедно со Diana Bracho, Luz Maria Aguilar и Mark Tacher.

Во 2010 таа прифати да глуми повторно со William Levy во серијата El triunfo del amor,која се емитува и во Македонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]